Employee Directory

The employee directory listings default to an A-Z sorting by last name. You can choose to sort these listings by clicking on the column headers for first name or last name.

FILTER DIRECTORY BY:
First Name Last Namesort descending Title Department Office location Main Phone View Directory Listing
Maggie Abbott-Wills Employee Benefits & Risk Specialist Human Resources GW 402A 307-268-2227 Maggie Abbott-Wills
Pat Allen Supervisor, Custodial Services Custodial Services MA 301A 307-268-2695 Pat Allen
Patrick Amelotte English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 141 307-268-2729 Patrick Amelotte
Dale Anderson Fire Science Instructor School of Business and Industry EI 108 307-268-2361 Dale Anderson
Justin Anderson Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Justin Anderson
Susan Anderson Program Coordinator-Casper Mountain Science School Casper Mountain Science School EI 113 307-268-3113 Susan Anderson
Nubia Arana Nurse Educator School of Health Science HS130 307-268-2282 Nubia Arana
Steve Armijo Diesel, Auto Mechanics Crew Leader Facilities MA 204D 307-268-2719 Steve Armijo
Kayla Armstrong Student Success Case Manager Student Services GW 347 307-268-2604 Kayla Armstrong
David Arndt Electronics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116E 307-268-2521 David Arndt
Karen Arnold Lifelong Learning Specialist Educational Resources GW 408B 307-268-2099 Karen Arnold
Alberto (Al) Ashby Custodian Physical Plant MA 308 307-268-2038 Alberto (Al) Ashby
Eric Atkins World Languages Instructor (Spanish) School of Fine Arts and Humanities LH 288 307-268-3116 Eric Atkins
Brandi Atnip Biology Instructor School of Science LS 110 307-268-2541 Brandi Atnip
Nathan Baker Music Theory Coordinator School of Fine Arts and Humanities MU 210 307-268-2538 Nathan Baker
Gary Becker Accounting Instructor School of Business and Industry BU 209 307-268-2242 Gary Becker
Marilyn Begg Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Marilyn Begg
Wesley Bertagnole Student Success Counselor Student Services GW 339 307-268-2392 Wesley Bertagnole
Danny Bilbeisi Campus Services I Physical Plant MA 102 307-268-2245 Danny Bilbeisi
Becky Bishop Accounts Payable Specialist Accounting/Financial Management GW 303B 307-268-2449 Becky Bishop
Robin Bisiar Athletics Administrative Assistant Athletics TB 136 307-268-3000 Robin Bisiar
Shaule Bisiar Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Shaule Bisiar
Nathan Blank Political Science Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 178 307-268-2272 Nathan Blank
Jonathan Blesi Electronics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116F 307-268-2459 Jonathan Blesi
David Bodily Health Science Simulation Program Director School of Health Science HS 128 307-268-2322 David Bodily
Dana Boe Grants Specialist 307-268-2015 Dana Boe
Teresa Bogucki Educational Resources Specialist LH 298G 307-268-2679 Teresa Bogucki
Kara Bokor Custodian Physical Plant MA 308 307-268-2038 Kara Bokor
Tammy Bolinger Custodian 307-268-2038 Tammy Bolinger
Jared Bowden Physics Instructor School of Science PS 207 307-268-2064 Jared Bowden
Lori Bower Fitness Center Assistant Athletics TB 307-268-2553 Lori Bower
Denise Bressler Chief Financial Officer - Foundation Foundation GW 306B 307-268-2215 Denise Bressler
Kaela Bretz Paramedic Technology Instructor School of Health Science LH 188 307-268-2589 Kaela Bretz
Kent Brooks Director of Information Technology Department of Information Technology LH 4 307-268-2703 Kent Brooks
Katie Brown Accounting Assistant Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2264 Katie Brown
Evert Brown Biology Instructor - Greenhouse Director School of Science EI 111/120 307-268-2407 Evert Brown
Les Brown Custodian Physical Plant MA 308 307-268-2038 Les Brown
Paul Brutsman Drafting & Design Technology Instructor School of Business and Industry GW 116I 307-268-2529 Paul Brutsman
Karen Buettner-Price Nurse Educator School of Health Science HS 223 307-268-2683 Karen Buettner-Price
Douglas Bull Music (Brass/ Band) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 209 307-268-2628 Douglas Bull
Larry Burger Sound Design Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 117 307-268-3320 Larry Burger
Cindy Burgess Switchboard Operator Department of Information Technology LH 10 307-268-2110 Cindy Burgess
Richard Burk Theatre Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 103 307-268-2228 Richard Burk
Jeremy Burkett Agriculture Instructor, Livestock Judging Coach School of Science WA 102 307-268-2417 Jeremy Burkett
Laura Burnett Community Education Specialist Continuing Education GW 408C 307-268-3399 Laura Burnett
Becky Burton Student Success Office Assistant Student Services GW 350 307-268-2089 Becky Burton
Emily Busby Residence Hall Area Coordinator Student Life RH 100D 307-268-2851 Emily Busby
Kim Byrd Vice President for Student Services Student Services GW 412B 307-268-2210 Kim Byrd
Rhiannon Cady Archives Specialist Library LI 202B 307-268-2680 Rhiannon Cady
Emily Calmes Teacher Assistant - ECLC Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Emily Calmes
Joseph Campbell English Instructor School of Fine Arts and Humanities LH 181 307-268-2387 Joseph Campbell
Peggy Candelaria Administrative Assistant, Student Life Student Life UU 402 307-268-2394 Peggy Candelaria
Monica Cardenas Teacher Assistants - ECLC Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Monica Cardenas
Mindy Carlisle Admissions Representative Enrollment Services GW 349A 307-268-2491 Mindy Carlisle
Chris Carlson Grounds and General Maintenance - Mechanic I Physical Plant MA 308 307-268-2038 Chris Carlson
J.P. Cavigelli Museum Collections Specialist Museums TM 119 307-268-3008 J.P. Cavigelli
Rachel Chadderdon TAACCCT Project Manager School of Business and Industry BU 115 307-268-3041 Rachel Chadderdon
Ashley Chadwick Online Communications Coordinator Public Relations GW 403 307-268-2273 Ashley Chadwick
John Chase Biology Instructor School of Science LS 211 307-268-2898 John Chase
Kathy Chong Computer Software Technician Department of Information Technology LH 24 307-268-2869 Kathy Chong
Marjory (Marge) Christiansen Nurse Educator School of Health Science HS 228 307-268-2252 Marjory (Marge) Christiansen
Russ Christiansen Paramedic Program Director School of Health Science LH 188 307-268-2693 Russ Christiansen
Paul Christman Director of Purchasing Purchasing GW 311A 307-268-2633 Paul Christman
Brian Clark Network Technician Department of Information Technology LH 6B 307-268-2858 Brian Clark
Donnie Claunch Library Specialist - Evening Circulation Library LI 220 307-268-2651 Donnie Claunch
Tonya Clemens Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 334D 307-268-2458 Tonya Clemens
Kathy Coe Academic Assistant, School of Fine Arts & Humanities School of Fine Arts and Humanities MU 137 307-268-2606 Kathy Coe
Lynnde Colling Vice President for Administrative Services Administrative Services GW 415A 307-268-2232 Lynnde Colling
Connie Colman Adult Learning Center Instructor & Outreach Coordinator Continuing Education WT 115 307-268-2128 Connie Colman
Melissa Connely Earth Science Instructor and Klaenhammer Earth Science Chair School of Science TM 125 307-268-2017 Melissa Connely
Bill Conte Theatre Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 104 307-268-3117 Bill Conte
Lynn Cook Administrative Assistant, Physical Plant Physical Plant MA 301 307-268-2597 Lynn Cook
Anna Corvera Dance Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 147 307-268-2261 Anna Corvera
Ronald (Ron) Coulter Music (Percussion) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 204 307-268-2532 Ronald (Ron) Coulter
Andrea Covert GEAR UP Student Success Team Lead GEAR UP SH 221C 307-268-2082 Andrea Covert
Jennifer Cowell Music (Strings/Orchestra) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 211 307-268-2531 Jennifer Cowell
Lindsey Craig Office Assistant, School of Science School of Science PS 132 307-268-3025 Lindsey Craig
Chris Crisp Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Chris Crisp
Vincent (Vince) Crolla Western History Center Archivist Western History Center LI 202C 307-268-2131 Vincent (Vince) Crolla
Monita Crosley Workforce Training Specialist Continuing Education GW 408J 307-268-3060 Monita Crosley
Dan Dalen Physical Education Instructor - Director, Athletic Training School of Health Science TB 163 307-268-2518 Dan Dalen
Jan Dalgarno Executive Assistant to the President & Board of Trustees President's Office GW 307 307-268-2547 Jan Dalgarno
Ann Dalton Workforce Training Specialist Continuing Education GW 408F 307-268-2085 Ann Dalton
Kevon Davis Assistant Men's Basketball Coach Athletics TB 162 307-268-3305 Kevon Davis
Janet de Vries Director, Student Success Services Student Services GW 338 307-268-2446 Janet de Vries
Michael (Mike) Deal Digital Learning Center Technical Coordinator Digital Learning Center LH 132J 307-268-2486 Michael (Mike) Deal
Chelse DePaolo-Lara Adult Learning Center Director Continuing Education WT 125 307-268-3036 Chelse DePaolo-Lara
Nick DeSalvo Mathematics Instructor School of Science PS 127 307-268-2504 Nick DeSalvo
Janet DeVoogd Adult Learning Center ESL Instructor Continuing Education WT 108 307-268-4030 Janet DeVoogd
Thomas (Thom) DeVoogd Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151E 307-268-2226 Thomas (Thom) DeVoogd
Daniel Dike Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 350 307-268-2113 Daniel Dike
Darren Divine President President's Office GW 307B 307-268-2548 Darren Divine
Paulann Doane Executive Director, Casper College Foundation Foundation GW 306C 307-268-2684 Paulann Doane
Janice Dona UND/CC MOT Administrative Secretary School of Health Science AH 303 307-268-2613 Janice Dona
Laura Driscoll Executive Dean, Continuing Education Continuing Education GW 408G 307-268-2733 Laura Driscoll
Melody Dugan Adult Learning Center Administrative Assistant Continuing Education WT 124 307-268-2230 Melody Dugan
Joseph (Joe) Dutro Enterprise Systems Administrator Department of Information Technology LH 2E 307-268-2331 Joseph (Joe) Dutro
David Dutton Enterprise Software Administrator LH 2D 307-268-2403 David Dutton
John Dyrek Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 John Dyrek
Vince Edmondson Painter Physical Plant MA 202 307-268-2715 Vince Edmondson
Jason Eggemeyer Drafting Instructor School of Business and Industry GW 116H 307-268-2409 Jason Eggemeyer
Paula Epperson Enrollment Services Specialist GW 350 307-268-2207 Paula Epperson
Judith (Judy) Ernwall Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Judith (Judy) Ernwall
Charles Ewing World Languages Instructor (German and French) School of Fine Arts and Humanities LH 289 307-268-2849 Charles Ewing
Lori Fichman Nurse Educator School of Health Science HS 222 307-268-2241 Lori Fichman
Evan Fife Graphic Designer Public Relations GW 403 307-268-2457 Evan Fife
Marty Finch Agriculture Instructor School of Science WA 103 307-268-2595 Marty Finch
Jason Finkle Campus Services Crew Leader Physical Plant MA 201A 307-268-2048 Jason Finkle
Patti Finkle Director of Museums TM 104 307-268-3026 Patti Wood Finkle
Amanda Fisher Course Materials Manager Administrative Services UU First Floor (Campus Store) 307-268-2714 Amanda Fisher
Lynn Fletcher Director of Institutional Research Institutional Research LH 298B 307-268-2211 Lynn Fletcher
Beth Floyd Librarian Library LI 217 307-268-2257 Beth Floyd
Kyla Foltz Director, Admissions Services Enrollment Services GW 336 307-268-2111 Kyla Foltz
Philip Fors Grounds and General Maintenance - Mechanic I Physical Plant MA 308 307-268-2554 Philip Fors
Sheila Foster Custodian MA 308 307-268-2038 Sheila Foster
Dawn Francis Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dawn Francis
Paul Francis Grounds Maintenance I Physical Plant MA 308D 307-268-2554 Paul Francis
Erich Frankland Political Science Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175I 307-268-2490 Erich Frankland
Tammy Frankland Dean, School of Health Science Dean HS 202A 307-268-2495 Tammy Frankland
Gail Gallagher Nurse Educator School of Health Science HS 216 307-268-2668 Gail Gallagher
Danielle Gallegos Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 349 307-268-2112 Danielle Gallegos
John Ganley Shipping and Receiving Assistant Physical Plant MA 201A 307-268-2209 John Ganley
Ginny Garner Hospitality and Marketing Instructor School of Business and Industry BU 208 307-268-2600 Ginny Garner
Shelby Garner Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 334E 307-268-2205 Shelby Garner
Diane Ginsbach Mathematics Instructor School of Science PS 128 307-268-2866 Diane Ginsbach
Bryan Goltermann Preventive Maintenance Technician Physical Plant MA 305 307-268-3332 Bryan Goltermann
Tara Goltermann Early Childhood Learning Center Teacher Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Tara Goltermann
Lisa Goss Veteran and Hathaway Scholarship Coordinator Student Services GW 317 307-268-2510 Lisa Goss
Heather Graham Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Heather Graham
Megan Graham Electronics Technology & Robotics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116D 307-268-2539 Megan Graham
Dora Granados Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dora Granados
Kimberley (Kim) Grant Health Science Simulation Lab Assistant School of Health Science HS 130 307-268-2327 Kimberley (Kim) Grant
Dallen Griffith Enterprise Data Coodinator Department of Information Technology LH 2B 307-268-3729 Dallen Griffith
Renee Griffith Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151D 307-268-2426 Renee Griffith
Chuck Griswold Telecommunications Systems Technician Physical Plant MA 305 307-268-3050 Chuck Griswold
Anna Grywalski Theatre Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 121 307-268-2614 Anna Grywalski
Anthony Guerriero English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 202 307-268-3880 Anthony Guerriero
Dwight Gunnare Women's Head Basketball Coach Athletics TB 136C 307-268-2627 Dwight Gunnare
Douglas (Doug) Hall Communication Instructor, Director of Forensics School of Social and Behavioral Sciences KT 146 307-268-2496 Douglas (Doug) Hall
Sandy Hanify Facilities Scheduling Coordinator Facilities GW 414 307-268-2265 Sandy Hanify
Chad Hanson Sociology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175B 307-268-2219 Chad Hanson
Renee Hardy Academic Assistant - School of Science School of Science PS 132 307-268-2513 Renee Hardy
Blake Harkins Carpenter Physical Plant MA 202 307-268-2715 Blake Harkins
Dustin Harland Campus Services I Physical Plant MA 102 307-268-2245 Dustin Harland
Nicole Harris UND/CC MOT Assistant Professor AH 307 307-268-3126 Nicole Harris
Cynthia Harrison Graphic Design Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 118 307-268-2673 Cynthia Harrison
Tracy Hasely Director, Student Health Services Wellness Center UU 211 307-268-2263 Tracy Hasely
Anne Haskins UND/CC MOT Associate Professor School of Health Science 307-268-2464 Anne Haskins
Russell Hawley Tate Museum Education Specialist Museums TM 108 307-268-2890 Russell Hawley
India Hayford Museum Assistant Museums Werner Wildlife Museum 307-235-2108 India Hayford
Justin Hayward Art (Drawing & Painting) Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 121 307-268-2663 Justin Hayward
Audrey Hentzen Director, Medical Lab Technology Program - Medical Lab Technology Instructor School of Health Science AH 208 307-268-2632 Audrey Hentzen
Jo Ann Heron Accounting Assistant Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2622 Jo Ann Heron
Brent Heuer Disability Services Counselor Student Services GW 344 307-268-2557 Brent Heuer
Holly Hills Office Assistant, School of Fine Arts and Humanities School of Fine Arts and Humanities MU 137 307-268-2021 Holly Hills
Mark Hladik Learning Center Specialist - Math School of Science PS 104A 307-268-2738 Mark Hladik
Alison Hofer Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 109 307-268-2664 Alison Hofer
Cassady Hoff Occupational Therapy Assistant Program Director School of Health Science LH 113B 307-268-2867 Cassady Hoff
Tracey Hollister Mathematics Instructor School of Science PS 129 307-268-2545 Tracey Hollister
Pam Honken Student Records Specialist Student Services GW 321 307-268-3212 Pam Honken
Heath Hornecker Agriculture Instructor School of Science WA 101 307-268-2525 Heath Hornecker
Terri House Assistant Director of Financial Services Accounting/Financial Management GW 303D 307-268-2691 Terri House
William (Bill) Hout Carpenter II Physical Plant MA 202A 307-268-2715 William (Bill) Hout
Jennifer (Jenny) Howie Systems Programmer Department of Information Technology LH 23 307-268-2034 Jennifer (Jenny) Howie
Heather Huber Nursing Program Director School of Health Science HS 104 307-268-2717 Heather Huber
Jill Hughes English Instructor School of Fine Arts and Humanities LH 180 307-268-2383 Jill Hughes
Daniel (Dan) Hurtado Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Daniel (Dan) Hurtado
Melissa Hyde Early Childhood Learning Center Teacher Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Melissa Hyde
Lisa Icenogle Editor and News Coordinator, Public Relations Public Relations GW 403 307-268-2372 Lisa Icenogle
Valerie Innella Maiers Art History Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 128 307-268-2060 Valerie Innella Maiers
Kendall Jacobs Mathematics Instructor School of Science PS 338 307-268-2043 Kendall Jacobs
William (Bill) Jensen Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 William (Bill) Jensen
Alexia Johnson Respiratory Therapy Clinical Education Coordinator HS 117 307-268-2470 Alexia Johnson
Chauncy Johnson Director, Human Resources Human Resources GW 402E 307-268-2025 Chauncy Johnson
Jason Johnson Agriculture Instructor/Assistant Livestock Judging Coach School of Science WA 104 307-268-2040 Jason Johnson
Richard (Rick) Johnson Clinical Education Coordinator, Radiography School of Health Science HS 118A 307-268-2718 Richard (Rick) Johnson
Scott Johnson Anatomy & Physiology Instructor School of Science LS 208 307-268-2001 Scott Johnson
Jordan Johnson Communication Instructor, Assistant Director of Forensics School of Social and Behavioral Sciences KT 145 307-268-2875 Jordan Johnson
Lisa Johnson English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 206A 307-268-2045 Lisa Johnson
Ashley Johnson Statistics Instructor School of Science PS 341 307-268-2560 Ashley Johnson
Laurie Johnstone Scholarship and Enrollment Services Systems Coordinator Student Services GW 316 307-268-2636 Laurie Johnstone
Lance Jones Director, Campus Security / Judicial Review Campus Security SH 204 307-268-2672 Lance Jones
Pam Jones Center for Excellence Training Coordinator Center for Excellence BU 126 307-268-2639 Pam Jones
Todd Jones Agriculture Instructor School of Science Todd Jones
Ronald (Ron) Kaehn Maintenance Technician I Physical Plant MA 305 307-268-3332 Ronald (Ron) Kaehn
James Kane Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 James Kane
Erin Kay ECLC Receptionist/Bookkeeper Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Erin Kay
Kelly Keenan Biology Instructor School of Science LS 105 307-268-2302 Kelly Keenan
Robert (Bob) Kelly Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-268-2038 Robert (Bob) Kelly
Michael (Mike) Keogh Photography Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 125 307-268-2697 Michael (Mike) Keogh
Guadalupe (Lupe) Kerr Academic Assistant, School of Health Science School of Health Science HS 202 307-268-2235 Guadalupe (Lupe) Kerr
Shane King Campus Store Manager Administrative Services UU First Floor (Campus Store) 307-268-2714 Shane King
Ardell Knudson Engineering Instructor School of Science PS 211 307-268-2248 Ardell Knudson
Daniela Koleva Library Specialist - Accounting and Office Support Library LI 307-268-2650 Daniela Koleva
Brandon Kosine Interim Dean - School of Social and Behavioral Science School of Social and Behavioral Sciences LH 166 307-268-2221 Brandon Kosine
Ken Kreckel Extractive Resources Technology Instructor School of Science PS 115 307-268-3457 Ken Kreckel
Mary Kubichek Paralegal Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175H 307-268-2618 Mary Kubichek
Fred Kuck Radiography Instructor School of Health Science HS 119 307-268-2239 Fred Kuck
Mark Kuhlman Mathematics Instructor School of Science PS 130 307-268-2369 Mark Kuhlman
Debra (Deb) Kuhn Testing Center Specialist Academic Testing Center BU 123 307-268-3850 Debra (Deb) Kuhn
Jeana Lam-Pickett BOCES Program Specialist Student Services GW 318 307-268-3309 Jeana Lam-Pickett
Breann Lamborn UND/CC MOT Assistant Professor, Site Administrator AH 303B 307-268-2223 Breann Lamborn
Robyn Landen Director of Financial Services / Controller Accounting/Financial Management GW 303F 307-268-2362 Robyn Landen
Benjamin (Ben) Lareau English Instructor School of Fine Arts and Humanities LH 182 307-268-2382 Benjamin (Ben) Lareau
Brett LeClair Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Brett LeClair
Leslie LeClair Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Leslie LeClair
Patti Legler Nurse Educator School of Health Science HS 207 307-268-2277 Patti Legler
Joseph Lengel Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Joseph Lengel
Kevin Lenth Computer Science Instructor School of Business and Industry PS 335 307-268-2519 Kathryn Lenth
Kristen Lenth Music (Voice) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 208 307-268-2685 Kristen Lenth
Mary Lewallen Student Success Specialist Student Services GW 342 307-268-3315 Mary Lewallen
Donald (Don) Lewis Computer Support Technician Department of Information Technology LH 3B 307-268-2778 Donald (Don) Lewis
Melissa Litke ECLC Team Leader Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Melissa Litke
Luba Looper Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Luba Looper
Elizabeth Loro Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Elizabeth Loro
Joseph Loro Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Joseph Loro
Heidi Loucks Nurse Educator School of Health Science HS 206 307-268-2234 Heidi Loucks
Tanis Lovercheck-Saunders History Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175D 307-268-2348 Tanis Lovercheck-Saunders
Kenneth (Ken) Lowe Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kenneth (Ken) Lowe
Leanne Loya Student Success Counselor Student Services GW 346 307-268-2231 Leanne Loya
Laura Lucero Publications Coordinator Public Relations GW 403 307-268-2845 Laura Lucero
Stephanie Lyman Office Assistant, School of Health Science School of Health Science HS 121 307-268-2855 Stephanie Lyman
Marianne Madariaga Nurse Educator School of Health Science HS 209 307-268-2485 Marianne Madariaga
Bernardino (Dino) Madsen Medical Lab Technology Instructor School of Health Science AH 212 307-268-2522 Bernardino (Dino) Madsen
Nancy Madura Art/Illustration Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 115 307-268-2507 Nancy Madura
Christine Maguire Employment and Recruiting Specialist Human Resources GW 402B 307-268-2358 Christine Maguire
Kerri Mahlum Department Chair, Education; Early Childhood Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151C 307-268-2430 Kerri Mahlum
Trevor Mahlum Dean of Educational Resources Educational Resources LH 282B 307-268-2133 Trevor Mahlum
Sarah Mailloux Librarian Library LI 217 307-268-2137 Sarah Mailloux
Michael (Mike) Malone Process Control Technology Instructor School of Business and Industry EI 118 307-268-3124 Michael (Mike) Malone
Stephanie Marker GEAR UP Student Success Advisor GEAR UP SH 221A 307-268-2904 Stephanie Marker
Paul Marquard Physics & Engineering Instructor School of Science PS 210 307-268-2250 Paul Marquard
Clint Marsh HVAC Technician Physical Plant MA 302C 307-268-2360 Clint Marsh
Roberta (Robbi) Marvel Flex Lab Director School of Business and Industry BU 404C 307-268-2523 Roberta (Robbi) Marvel
Shereen Matheson Executive Assistant to the Vice President for Academic Affairs Academic Affairs GW 407 307-268-2229 Shereen Matheson
Karel Mathisen Public Relations Assistant Public Relations GW 403 307-268-2456 Karel Mathisen
Brad Matthies Director, Goodstein Foundation Library Library LI 223 307-268-2036 Brad Matthies
Bill Mayfield Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Bill Mayfield
Charles Mayfield Construction Technology Instructor School of Business and Industry WT 129B 307-268-2674 Charles Mayfield
Mark McCool Machine Tool Technology Instructor School of Business and Industry WT 129C 307-268-2508 Mark McCool
Kevin McDermott Mathematics Instructor School of Science PS 212 307-268-2704 Kevin McDermott
Maggie McGee Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 115 307-268-2453 Maggie McGee
Jacob (Jake) McIntyre Mathematics Instructor School of Science PS 339 307-268-2769 Jacob (Jake) McIntyre
Toshia McIntyre Testing Center Specialist Academic Testing Center BU 120 307-268-3850 Toshia McIntyre
Cody McLean Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-268-2038 Cody McLean
Michael (Mike) McLemore Digital Learning Audio Visual Coordinator Digital Learning Center LH 132A 307-268-2009 Michael (Mike) McLemore
Katie McMillan Grants Office Coordinator Grants Office GW 309B 307-268-2488 Katie McMillan
Sarah McNamee Assistant Women's Basketball Coach Athletics TB 136 307-268-3091 Sarah McNamee
Adrian McNamee Assistant Women's Volleyball Coach Athletics TB 136 307-268-3089 Adrian McNamee
Eric Mechalke Chemistry Instructor School of Science PS 312 307-268-2450 Eric Mechalke
Mark Mehn Chemistry Instructor School of Science PS 311 307-268-2370 Mark Mehn
Kyle Melton Theatre Instructor (Scenic Lighting/Design) School of Fine Arts and Humanities KT 105 307-268-2374 Kyle Melton
Barb Meryhew Director of Student Life Student Life UU 405 307-268-2249 Barb Meryhew
Diane Mestas Mail Clerk Physical Plant MA 101 307-268-2609 Diane Mestas
Joshua Mietz Music Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 206 307-268-2246 Joshua Mietz
Ashley Mikels Workforce Training Specialist Continuing Education GW408D 307-268-2124 Ashley Mikels
Mitchel (Miko) Millan Chemistry Instructor School of Science PS 330 307-268-3017 Mitchel (Miko) Millan
Teresa Millan Digital Learning Specialist Digital Learning Center LH 132C 307-268-3882 Teresa Millan
Anna Miller Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 334B 307-268-2503 Anna Miller
Darin Miller Welding Instructor School of Business and Industry WT 145 307-268-2278 Darin Miller
Kelsee Miller Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 102 307-268-2895 Kelsee Miller
Scott Miller Assistant Human Resources Director Human Resources GW 402F 307-268-2010 Scott Miller
Catherine (Tori) Misak Admissions Representative Enrollment Services GW 349B 307-268-2049 Catherine (Tori) Misak
Karen Moenkhaus English Center Director School of Fine Arts and Humanities SH 134 307-268-3324 Karen Moenkhaus
Michael Moline Physical Education Instructor School of Health Science TB 161 307-268-2259 Michael Moline
David (Dave) Mondle Grounds/General Maintenance Mechanic II Physical Plant MA 308 307-268-2554 David (Dave) Mondle
Joyce Mondle Office Assistant, School of Business and Industry School of Business and Industry CS 116 307-268-2389 Joyce Mondle
Jeffery (Jeff) Morris Diesel Power Technology Instructor School of Business and Industry CS 149 307-268-2451 Jeffery (Jeff) Morris
Suzanna (Sue) Morrison UND/CC MOT Assistant Professor/Prof. Site Coordinator AH 303A 307-268-2517 Suzanna (Sue) Morrison
Dean Neal Building Systems Mechanic Physical Plant MA 305 307-268-3458 Dean Neal
Melissa Neff Occupational Therapy Assistant Instructor-Fieldwork Coordinator School of Health Science LH 113A 307-268-2054 Melissa Neff
Dmitriy Nesterenko Safety/Facility Planning Analyst Physical Plant MA 302C 307-268-2050 Dmitriy Nesterenko
Sarah Neubauer Theatre and Dance Department Assistant School of Fine Arts and Humanities KT 102 307-268-2365 Sarah Neubauer
Douglas Neubert Respiratory Therapy Program Director School of Health Science HS 113 307-268-2544 Douglas Neubert
Libby Ngo Library Specialist - Acquisitions and Cataloging Library LI 220 307-268-2367 Libby Ngo
Linda Nichols Registrar Enrollment Services GW 323 307-268-2220 Linda Nichols
Matthew (Matt) Nickodemus Institutional Researcher Institutional Research PS 340 307-268-2770 Matthew Nickodemus
Linda Nix Associate Director-Alumni Relations Foundation GW 306D 307-268-2218 Linda Nix
Scott Nolan Business Instructor School of Business and Industry BU 110 307-268-2506 Scott Nolan
Sarah North Assistant Library Director Library LI 225 307-268-2549 Sarah E. North
Shelly Norvell Administrative Assistant, Information Technology Department of Information Technology LH 9 307-268-2315 Shelly Norvell
Kathleen (Kathy) Nottingham Associate Controller Accounting/Financial Management GW 303E 307-268-2852 Kathy Nottingham
Danny O'Donnell Diesel Mechanic/Fabricator School of Business and Industry MA 308 307-268-2554 Danny O'Donnell
James (Jim) Olm Music Theatre/Voice Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 105 307-268-3716 James (Jim) Olm
Michael Olson Art (Ceramics) Instructor; Visual Arts Program Director School of Fine Arts and Humanities VA 111 307-268-2509 Michael Olson
John Ordiway Psychology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175A 307-268-2281 John Ordiway
Rodney Oster GEAR UP Student Success Advisor GEAR UP SH 221B 307-268-2903 Rodney Oster
Liz Ott Accounting Instructor School of Business and Industry BU 204 307-268-2493 Liz Ott
Dennis Otto Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dennis Otto
Mark Oxley Accounting & Business Instructor School of Business and Industry BU 108 307-268-2414 Mark Oxley
Reyes (Ray) Pacheco GEAR UP Regional Director GEAR UP SH 221E 307-268-2842 Ray Pacheco
Steve Padilla Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Steve Padilla
Tom Parker Agriculture Instructor - Rodeo Coach Athletics WA 104 307-268-2262 Tom Parker
Justin Pederson IT Network Coordinator Department of Information Technology LH 2D 307-268-2481 Justin Pederson
Justin Pehrson Digital Media and Sports Information Coordinator Public Relations GW 403 307-268-2266 Justin Pehrson
Jennifer (Jenn) Pepple Workforce Training Specialist School of Business and Industry BU 112 307-268-2381 Jennifer (Jenn) Pepple
Margo Perry Academic Testing Center Coordinator Academic Testing Center BU 123 307-268-2212 Margo Perry
Patrick Perry Maintenance Technician I Physical Plant MA 305 307-268-3096 Patrick Perry
Scott Perry Supervisor Grounds Maintenance Physical Plant MA 308C 307-268-2554 Scott Perry
Tanya Peterson Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 334 307-268-2354 Tanya Peterson