Employee Directory | Casper College, Wyoming

Employee Directory

The employee directory listings default to an A-Z sorting by last name. You can choose to sort these listings by clicking on the column headers for first name or last name.

Download a printable PDF (18MB) of the directory. (Last updated: December 2017)

FILTER DIRECTORY BY:
First Namesort descending Last Name Title Department Office location Main Phone View Directory Listing
Aaron Temple Adjunct History Instructor School of Social and Behavioral Sciences Aaron Temple
Aaron Wood Dance Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 147 307-268-2261 Aaron Wood
Adrian McNamee Assistant Volleyball Coach Athletics TB 136 307-268-3089 Adrian McNamee
Albert (Bert) Rasner Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Albert (Bert) Rasner
Alberto (Al) Ashby Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Alberto (Al) Ashby
Alexia Melling Respiratory Therapy Clinical Education Coordinator School of Health Science HS 117 307-268-2470 Alexia Melling
Alison Hall Head Athletic Trainer Athletics TB 121 307-268-3316 Alison Hall
Allen Sanchez Building Structures Foreman Physical Plant MA 202 307-268-2715 Allen Sanchez
Amanda Nelson Paralegal Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 194 307-268-2618 Amanda Nelson
Amanda Fisher Store Manager Administrative Services UU First Floor (Campus Store) 307-268-2714 Amanda Fisher
Amber Patchin Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Amber Patchin
Amy Raymond Pharmacy Technology Instructor School of Health Science LH 104 307-268-3311 Amy Raymond
Amy McMorrow Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Amy McMorrow
Anastasiia Lanham Museum and Gift Shop Assistant Museums TM 307-268-2447 Anastasiia Lanham
Andrea Young UND MOT Instructor AH 307 307-268-2408 Andrea Young
Andrea Covert GEAR UP Assistant Director GEAR UP SH 221C 307-268-2082 Andrea Covert
Andrew Young Physics Instructor School of Science PS 206 307-268-2243 Andrew Young
Angel Race Payroll Specialist Human Resources GW 402C 307-268-2675 Angel Race
Angel Sharman Athletic Director and Volleyball Coach Athletics TB 136B 307-268-2335 Angel Sharman
Ann Dalton Associate Director of Development Foundation GW 306A 307-268-2325 Ann Dalton
Anna Miller Hathway and Scholarship Specialist Enrollment Services GW 318 307-268-2503 Anna Miller
Anna Skimbova GEAR UP Assistant GEAR UP SH 221 307-268-2047 Anna Skimbova
Anthony Guerriero English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 202 307-268-3880 Anthony Guerriero
Arthur (Art) Washut Criminal Justice Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 164 307-268-2711 Arthur (Art) Washut
Ashley Chadwick Online Communications Coordinator Public Relations GW 403 307-268-2273 Ashley Chadwick
Audrey Hentzen Medical Lab Technology Instructor School of Health Science AH 208 307-268-2632 Audrey Hentzen
Becky Smith Accounts Payable Specialist Accounting/Financial Management GW 303B 307-268-2449 Becky Smith
Belle Stapleton Facilities Scheduler Facilities GW 414 307-268-2265 Belle Stapleton
Benjamin (Ben) Lareau English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 106 307-268-2382 Benjamin (Ben) Lareau
Bernardino (Dino) Madsen Medical Lab Technology Program Director School of Health Science AH 212 307-268-2522 Bernardino (Dino) Madsen
Beth Floyd Librarian Library LI 216 307-268-2257 Beth Floyd
Beth Wisely Earth Science Instructor School of Science TM 105 307-268-2233 Beth Wisely
Bill Conte Theatre Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 106 307-268-3117 Bill Conte
Brandi Atnip Biology Instructor School of Science LS 110 307-268-2541 Brandi Atnip
Brandon Kosine Vice President of Academic Affairs Academic Affairs GW 407B 307-268-2550 Brandon Kosine
Breann Lamborn UND/CC MOT Assistant Professor, Site Administrator AH 303B 307-268-2223 Breann Lamborn
Brent Heuer Disability Services Counselor Student Services GW 344 307-268-2557 Brent Heuer
Brett LeClair Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Brett LeClair
Brett Wheeler Campus Services I Physical Plant MA 102 307-268-2245 Brett Wheeler
Bri Brasher Communication Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 177 307-268-2375 Bri Brasher
Brian Clark IT Systems Programmer Department of Information Technology LH 2D 307-268-2034 Brian Clark
Brittani Hill Nurse Educator School of Health Science HS 216 307-268-2241 Brittani Hill
Brittany Gosnell ECLC Teacher Assistant Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Brittany Gosnell
Bryan Goltermann Preventive Maintenance Technician Physical Plant MA 305 307-268-3332 Bryan Goltermann
Camille McFadden Digital Learning Instructional Designer and Technologist Digital Learning Center LH 132C 307-268-2486 Camille McFadden
Cammy Rowley Early Childhood Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151F 307-268-3321 Cammy Rowley
Cara Rodriguez English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 131 307-268-2116 Cara Rodriguez
Carli Holcomb Art Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 105 307-268-2671 Carli Holcomb
Cassady Hoff Occupational Therapy Assistant Program Director School of Health Science LH 113B 307-268-2867 Cassady Hoff
Cassidy Salisbury Library Specialist - Evening Circulation Library LI 220 307-268-2582 Cassidy Salisbury
Catherine (Tori) Misak Admissions Coordinator Enrollment Services GW 349A 307-268-2111 Catherine (Tori) Misak
Chad Hanson Sociology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175B 307-268-2219 Chad Hanson
Charles Mayfield Construction Technology Instructor School of Business and Industry WT 129B 307-268-2674 Charles Mayfield
Chelse DePaolo-Lara Adult Learning Center Director Continuing Education WT 125 307-268-3036 Chelse DePaolo-Lara
Chontelle Gray Scenic Design Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 103 307-268-2374 Chontelle Gray
Chris Carlson Grounds and General Maintenance - Mechanic I Physical Plant MA 308 307-268-2027 Chris Carlson
Christopher Byrnes Theatre Asst. House Manager School of Fine Arts and Humanities KT Christopher Byrnes
Christopher (Chris) Lorenzen Director of Public Relations Public Relations GW 403A 307-268-3088 Christopher (Chris) Lorenzen
Christopher (Chris) Raymond Automotive Technology Instructor School of Business and Industry CS 118 307-268-2386 Christopher (Chris) Raymond
Christopher (Chris) Stier Student Activities Coordinator Student Life UU 405 307-268-2638 Christopher (Chris) Stier
Claudia Stewart Mathematics Instructor School of Science PS 336 307-268-2520 Claudia Stewart
Cody McLean Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-268-2038 Cody McLean
Connie Brooks Accounting Assistant Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2264 Connie Brooks
Connie Colman Professional Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 115 307-268-2128 Connie Colman
Corey Peacock Director of Student Life Student Life UU 404 307-268-2249 Corey Peacock
Cory Garvin Photographer/Videographer Public Relations GW 403B 307-268-2266 Cory Garvin
Craig Durdahl Datacom Technician Department of Information Technology LH 8 307-268-3050 Craig Durdahl
Crystal Sosalla Academic Assistant, School of Social & Behavioral Sciences School of Social and Behavioral Sciences LH 166 307-268-2368 Crystal Sosalla
Cynthia Harrison Graphic Design Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 118 307-268-2673 Cynthia Harrison
Dale Anderson Fire Science Instructor School of Business and Industry EI 108 307-268-2361 Dale Anderson
Dale Schmidt Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Dale Schmidt
Dallen Griffith Enterprise Data Coordinator Department of Information Technology LH 2E 307-268-3729 Dallen Griffith
Damon Saunders Master Plumber Physical Plant MA 302C 307-268-2360 Damon Saunders
Dan Dalen Physical Education Instructor and Department Chair School of Health Science TB 163 307-268-2518 Dan Dalen
Danica Sveda Associate Director of Donor and Alumni Relations Foundation GW 306 307-268-2218 Danica Sveda
Daniel Tobin Adjunct Electrical Apprentice Instructor School of Business and Industry n/a n/a Daniel Tobin
Daniel Dike Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 350 307-268-2113 Daniel Dike
Daniel (Dan) Hurtado Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Daniel (Dan) Hurtado
Daniela Koleva Library Specialist - Accounting and Office Support Library LI 307-268-2650 Daniela Koleva
Danielle Gallegos Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 349 307-268-2112 Danielle Gallegos
Danielle (Ali) Johnson Residence Hall Area Coordinator Student Life RH 100D 307-268-2851 Danielle (Ali) Johnson
Danny O'Donnell Diesel Mechanic/Fabricator Physical Plant MA 308 307-268-2554 Danny O'Donnell
Darin Miller Welding Instructor School of Business and Industry WT 129C 307-268-2278 Darin Miller
Darla Alley Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Darla Alley
Darrell Wagner Theatre Instructor (Costuming) School of Fine Arts and Humanities KT 105 307-268-2660 Darrell Wagner
Darren Divine President President's Office GW 307B 307-268-2548 Darren Divine
David Arndt Electronics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116E 307-268-2521 David Arndt
David Vasquez Hardscape/Landscape Crew Leader Physical Plant MA 308D 307-268-2027 David Vasquez
David Siemens Director of the Digital Learning Center Digital Learning Center LH 132F 307-268-3330 David Siemens
David Dutton Enterprise Software Administrator Department of Information Technology LH 18 307-268-2403 David Dutton
David Zoby English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 203 307-268-2379 David Zoby
David (Dave) Mondle Grounds/General Maintenance Mechanic II Physical Plant MA 308 307-268-2554 David (Dave) Mondle
Dawn Francis Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dawn Francis
Dean Norman Interim Ranch Manager School of Science Ranch Campus 307-268-xxxx Dean Norman
Dean Neal Building Systems Mechanic Physical Plant MA 305 307-268-3458 Dean Neal
Debbie Przybylowicz Purchasing Specialist Purchasing GW 311 307-268-2035 Debbie Przybylowicz
Debra Swedberg Mathematics Instructor School of Science PS 343 307-268-2251 Debra Swedberg
Debra (Deb) Kuhn Testing Center Specialist Academic Testing Center BU 123 307-268-3850 Debra (Deb) Kuhn
Denise Elliott Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Denise Elliott
Denise Bressler Executive Director - Foundation Foundation GW 306B 307-268-2684 Denise Bressler
Dennis Otto Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dennis Otto
Diane Mestas Mail Clerk Physical Plant MA 101 307-268-2609 Diane Mestas
Diane Ginsbach Mathematics Instructor School of Science PS 128 307-268-2866 Diane Ginsbach
Dillon Brewer Campus Services I Physical Plant MA 102 307-268-2245 Dillon Brewer
Dmitriy Nesterenko Safety/Facility Planning Analyst Physical Plant MA 302C 307-268-2050 Dmitriy Nesterenko
Dominic Sanford ECLC Kitchen Assistant Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Dominic Sanford
Donald (Don) Lewis Computer Support Technician Department of Information Technology LH 3B 307-268-2778 Donald (Don) Lewis
Donielle Williams Desktop Support Coordinator Department of Information Technology LH 3A 307-268-2016 Donielle Williams
Donna Sonesen Director, Early Childhood Learning Center Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Donna Sonesen
Donnie Claunch Digital Learning Audio Visual Coordinator Digital Learning Center LH 132B 307-268-3569 Donnie Claunch
Dora Granados Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dora Granados
Douglas Neubert Respiratory Therapy Program Director School of Health Science HS 113 307-268-2544 Douglas Neubert
Douglas (Doug) Hall Communication Instructor, Director of Forensics School of Social and Behavioral Sciences KT 146 307-268-2496 Douglas (Doug) Hall
Dwight Gunnare Women's Head Basketball Coach Athletics TB 136C 307-268-2627 Dwight Gunnare
Elaine Monterastelli Student Success Advisor Enrollment Services GW 338 307-268-2446 Elaine Monterastelli
Elizabeth Loro Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Elizabeth Loro
Elizabeth (Liz) Romsa Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-262-4169 Elizabeth (Liz) Romsa
Emil Williams Autobody Instructor School of Business and Industry WT 145 307-268-2411 Emil Williams
Emily Calmes ECLC Receptionist/Bookkeeper Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Emily Calmes
Eric Mechalke Chemistry Instructor School of Science PS 312 307-268-2450 Eric Mechalke
Eric Atkins World Languages Instructor (Spanish) School of Fine Arts and Humanities LH 288 307-268-3116 Eric Atkins
Eric Unruh Dean, School of Fine Arts and Humanities Dean MU 132 307-268-2537 Eric Unruh
Eric Fernelius Addiction Studies Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175E 307-268-2590 Eric Fernelius
Eric Rulofson Facilities Operations director Physical Plant MA 301A 307-268-2492 Eric Rulofson
Eric Valdez Art Director Public Relations GW 403 307-268-2845 Eric Valdez
Erich Frankland Political Science Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175I 307-268-2490 Erich Frankland
Erik Hudson Copy Center Operator Copy Center LH 11 307-268-2594 Erik Hudson
Erik Christensen Workforce Specialist Continuing Education GW 408F 307-268-2085 Erik Christensen
Erin Siems Student Records Specialist Enrollment Services GW 326 307-268-3123 Erin Siems
Ethan Harris Statistics Instructor School of Science PS 335 307-268-2560 Ethan Harris
Evan Fife Graphic Designer Public Relations GW 403 307-268-2457 Evan Fife
Fred Kuck Radiography Instructor School of Health Science HS 119 307-268-2239 Fred Kuck
Gabriel (Gabby) Butler Fitness Center Assistant Athletics TB 307-268-2553 Gabriel (Gabby) Butler
Gail Schenfisch World Languages Instructor (American Sign Language) School of Fine Arts and Humanities LH 296 307-268-2588 Gail Schenfisch
Gary Becker Accounting Instructor School of Business and Industry BU 209 307-268-2242 Gary Becker
Georgia Wheatley Gender Studies Program Director School of Social and Behavioral Sciences BU 210 307-268-2700 Georgia Wheatley
Gerald (Jerry) Hawkes Dean, School of Science School of Science PS 132A 307-268-2593 Gerald (Jerry) Hawkes
Ginny Garner Hospitality and Marketing Instructor School of Business and Industry BU 208 307-268-2600 Ginny Garner
Grant Wilson Communication Instructor School of Social and Behavioral Sciences KT 144 307-268-2390 Grant Wilson
Gregg Johnston Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Gregg Johnston
Gregory (Greg) Denke Psychology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175C 307-268-2396 Gregory (Greg) Denke
Guadalupe (Lupe) Kerr Academic Assistant, School of Health Science School of Health Science HS 202 307-268-2235 Guadalupe (Lupe) Kerr
Heath Hornecker Agriculture Instructor School of Science WA 101 307-268-2525 Heath Hornecker
Heather Schmid Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Heather Schmid
Heather Lloyd Criminal Justice/Law Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175G 307-268-2764 Heather Lloyd
Heidi Loucks Nurse Educator School of Health Science HS 206 307-268-2234 Heidi Loucks
India Hayford Museum Assistant Museums Werner Wildlife Museum 307-235-2108 India Hayford
J.P. Cavigelli Museum Collections Specialist Museums TM 119 307-268-3008 J.P. Cavigelli
Jack Buckley Grounds and General Maintenance Physical Plant MA 308 307-268-2554 Jack Buckley
Jacob Quinn Custodian Physical Plant MA 308 307-268-2038 Jacob Quinn
Jacob (Jake) McIntyre Mathematics Instructor School of Science PS 337 307-268-2769 Jacob (Jake) McIntyre
Janay Murphy Office Asst., Fine Arts and Humanities School of Fine Arts and Humanities MU 137 307-268-2021 Janay Murphy
Jane Gurkin Student Success Counselor Student Services GW 339 307-268-2392 Jana Gurkin
Jared Bowden Physics Instructor School of Science PS 211 307-268-2064 Jared Bowden
Jason Johnson Agriculture Instructor, Assistant Livestock Judging Coach School of Science WA 104 307-268-2040 Jason Johnson
Jason Finkle Campus Services Crew Leader Physical Plant MA 201A 307-268-2048 Jason Finkle
Jason Charrette Political Science Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 192 307-268-2280 Jason Charrette
Jason Eggemeyer Engineering Technology and Design Instructor School of Business and Industry GW 116H 307-268-2409 Jason Eggemeyer
Jeana Lam-Pickett BOCES Program Specialist Student Services GW 413 307-268-3309 Jeana Lam-Pickett
Jeaneece Schmidt Lifelong Learning Specialist Continuing Education GW 408B 307-268-2099 Jeaneece Schmidt
Jeannie Lundahl Office Asst., Science School of Science PS 132 307-268-2513 Jeannie Lundahl
Jeannine Earl Chief Financial Officer, Casper College Foundation Foundation GW 306B 307-268-2215 Jeannine Earl
Jeff Sun Geographic Information Systems Instructor School of Science GW 116G 307-268-3560 Jeff Sun
Jeffery (Jeff) Morris Diesel Power Technology Instructor School of Business and Industry CS 149 307-268-2451 Jeffery (Jeff) Morris
Jeffrey (Jeff) McCarty Dean, School of Health Science School of Health Science HS 202A 307-268-2495 Jeffrey (Jeff) McCarty
Jennifer Stedillie Administrative Assistant, Continuing Education Continuing Education GW 408 307-268-3401 Jennifer P. (Savarirayan) Stedillie
Jennifer Harshman Radiography Program Director School of Health Science HS 104 307-268-2587 Jennifer Harshman
Jennifer Cowell Music (Strings/Orchestra) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 211 307-268-2531 Jennifer Cowell
Jennifer (Jenn) Pepple Employment and Recruiting Specialist Human Resources GW 402B 307-268-2358 Jennifer (Jenn) Pepple
Jeremiah (Jeremy) Odom Costume Shop Assistant School of Fine Arts and Humanities 307-268-xxxx Jeremiah (Jeremy) Odom
Jeremy Burkett Agriculture Instructor, Livestock Judging Coach School of Science WA 102 307-268-2417 Jeremy Burkett
Jessica Peterson Nurse Educator School of Health Science HS 228 307-268-2252 Jessica Peterson
Jessica Nesterenko Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Jessica Nesterenko
Jhett Johnson Rodeo Coach Athletics EI 111 307-268-2262 Jhett Johnson
Jill Hughes English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 108 307-268-2383 Jill Hughes
Jo Ann Heron Accounting Assistant Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2622 Jo Ann Heron
Joanne Theobald Director of Counseling Wellness Center UU 216 307-268-2255 Joanne Theobald
Jocelyn Vega Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Jocelyn Vega
Jodi Youmans-Jones Dance Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 156 307-268-2690 Jodi Youmans-Jones
Joe Robinson Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Joe Robinson
Johanna Wickman Western History Center Specialist Western History Center LI 202B 307-268-2680 Johanna Wickman
John Chase Biology Instructor School of Science LS 211 307-268-2898 John Chase
John Wright Greenhouse Manager School of Science Greenhouse 307-268-xxxx John Wright
John G Shipping and Receiving Assistant Physical Plant MA 201A 307-268-2209 JG
John Garnier Copy Center Assistant LH 11 307-268-2594 John Garnier
John Ordiway Psychology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175A 307-268-2281 John Ordiway
Joseph Lengel Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Joseph Lengel
Joseph Loro Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Joseph Loro
Joseph Campbell English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 104 307-268-2387 Joseph Campbell
Joseph (Joe) Simon Business Instructor School of Business and Industry BU 203 307-268-2376 Joseph (Joe) Simon
Joseph (Joe) Dutro Enterprise Systems Administrator Department of Information Technology LH 2E 307-268-2331 Joseph (Joe) Dutro
Joshua Mietz Music Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 206 307-268-2246 Joshua Mietz
Judith (Judy) Ernwall Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Judith (Judy) Ernwall
Julia Whyde English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 140 307-268-2502 Julia Whyde
Julie Hansen Academic Assistant, Science School of Science PS 132 307-268-2517 Julie Hansen
Justin Pederson IT Network Coordinator Department of Information Technology LH 5 307-268-2481 Justin Pederson
Justin Hayward Art (Drawing & Painting) Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 121 307-268-2663 Justin Hayward
Kaela Bretz Paramedic Technology Instructor School of Health Science LH 295 307-268-2589 Kaela Bretz
Kara Bokor Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kara Bokor
Karen Buettner-Price Nurse Educator School of Health Science HS 223 307-268-2683 Karen Buettner-Price
Katelyn (Katie) Schwieger Foundation - Data Assistant Foundation GW 306 307-268-2213 Katelyn (Katie) Schwieger
Katharina (Kat) Bohr-Buresh Professional Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 109 307-268-3891 Katharina (Kat) Bohr-Buresh
Katherine Smith Adjunct Music Instructor School of Fine Arts and Humanities Katherine Smith
Kathleen Quinn Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kathleen Quinn
Kathleen (Kathy) Nottingham Associate Controller Accounting/Financial Management GW 303E 307-268-2852 Kathy Nottingham
Kathryn Morgan Writing Center Assistant School of Fine Arts and Humanities SH 215 307-268-3356 Kathryn Morgan
Kathy Chong Computer Software Technician Department of Information Technology LH 24 307-268-2869 Kathy Chong
Kathy Coe Academic Assistant, School of Fine Arts & Humanities School of Fine Arts and Humanities MU 137 307-268-2606 Kathy Coe
Katie McMillan Grants Office Coordinator Grants Office GW 309B 307-268-2488 Katie McMillan
Katrina Brown Library Director Library LI 223 307-268-2036 Katrina Brown
Kayla La Botz Testing Specialist (part time) Academic Testing Center BU 120 307-268-3850 Kayla La Botz
Kelly Keenan Biology Instructor School of Science LS 105 307-268-2302 Kelly Keenan
Kelly Green Wellness Center Counselor Wellness Center UU 215 307-268-2621 Kelly Green
Kelly Dornbier UND/CC MOT Instructor AH 306A 307-268-2018 Kelly Dornbier
Kelsee Miller Professional Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 102 307-268-2895 Kelsee Miller
Kendall Jacobs Mathematics Instructor School of Science PS 338 307-268-2043 Kendall Jacobs
Kenneth (Ken) Lowe Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kenneth (Ken) Lowe
Kent Sundell Geology Instructor School of Science TM 103 307-268-2498 Kent Sundell
Kent Brooks Director of Information Technology Department of Information Technology LH 4 307-268-2703 Kent Brooks
Keri Owen Workforce Specialist Continuing Education GW 408D 307-268-2124 Keri Owen
Kerri Mahlum Department Chair, Education; Early Childhood Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151C 307-268-2430 Kerri Mahlum
Kim Byrd Vice President for Student Services Student Services GW 412B 307-268-2210 Kim Byrd
Kimberley (Kim) Grant Simulation Operations Specialist School of Health Science HS 130 307-268-2327 Kimberley (Kim) Grant
Kortni Simonton Recruitment and Retention Office Assistant Student Services GW 350 307-268-2089 Kortni Simonton
Kyleigh Beeson Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kyleigh Beeson
Larry Burger Sound Design Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 117 307-268-3320 Larry Burger
Laura Wiley Accounting Technician Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2244 Laura Wiley
Laura Driscoll Executive Dean, Continuing Education Continuing Education GW 408G 307-268-2733 Laura Driscoll
Laura Ryan Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 115 307-268-3040 Laura Ryan
Laurie Nitz UND/CC MOT Administrative Secretary AH 303 307-268-2613 Laurie Nitz
Laurie Johnstone Scholarship and Student Services Systems Analyst Student Services GW 316 307-268-2636 Laurie Johnstone
Leanne Loya Director of Student Recruitment and Retention Student Services GW 346 307-268-2231 Leanne Loya
Lester Stewart Men's Assistant Basketball Coach Athletics TB 162 307-268-3305 Lester Stewart
Libby Ngo Library Specialist - Acquisitions and Cataloging Library LI 220 307-268-2367 Libby Ngo
Linda Nichols Registrar Enrollment Services GW 323 307-268-2220 Linda Nichols
Linda Toohey Associate Vice President for Student Services Student Services GW 412B 307-268-2667 Linda Toohey
Lisa Johnson English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 135 307-268-2045 Lisa Johnson
Lisa Icenogle Editor and News Coordinator, Public Relations Public Relations GW 403 307-268-2372 Lisa Icenogle
Lisa Coulter Nurse Educator School of Health Science HS 207 307-268-2279 Lisa Coulter
Liz Ott Accounting Instructor School of Business and Industry BU 204 307-268-2493 Liz Ott
Lori Abrams Campus Safety and Security Coordinator Campus Security SH 204 307-268-2672 Lori Abrams
Luba Looper Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Luba Looper
Lucas Sutton Seasonal-Grounds Physical Plant MA 308 307-268-2554 Lucas Sutton
Lynn Cook Administrative Assistant, Physical Plant Physical Plant MA 301 307-268-2597 Lynn Cook
Lynnde Colling Vice President for Administrative Services Administrative Services GW 415A 307-268-2232 Lynnde Colling
Mala Stagg Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 207 307-268-2206 Mala Stagg
Maranda Huss Computer Support Technician Department of Information Technology LH 3C 307-268-2442 Maranda Huss
Marianne Madariaga Nurse Educator School of Health Science HS 209 307-268-2485 Marianne Madariaga
Marjorie Anderson Business Information Systems Instructor School of Business and Industry BU 404C 307-268-3539 Marjorie Anderson
Marjory (Marge) Christiansen Director of Nursing School of Health Science HS 105 307-268-2717 Marjory (Marge) Christiansen
Mark McCool Machine Tool Technology Instructor School of Business and Industry WT 129A 307-268-2508 Mark McCool
Mark Mehn Chemistry Instructor School of Science PS 311 307-268-2370 Mark Mehn
Mark Kuhlman Mathematics Instructor School of Science PS 344 307-268-2369 Mark Kuhlman
Mark Oxley Accounting & Business Instructor School of Business and Industry BU 108 307-268-2414 Mark Oxley
Mary Lewallen Student Success Specialist Student Services GW 342 307-268-3315 Mary Lewallen
Mary Jo Daniels Nurse Educator School of Health Science HS 215 307-268-2668 Mary Jo Daniels
Matt Frias Network Technician Department of Information Technology LH 6B 307-268-2858 Matt Frias
Matthew (Matt) Nickodemus Interim Director of Institutional Research Institutional Research GW 336 307-268-2770 Matthew Nickodemus
Megan Graham Electronics Technology & Robotics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116D 307-268-2539 Megan Graham
Megan Schafer Executive Assistant for Administrative and Student Services Student Services GW 412 307-268-2201 Megan Schafer
Melanie Dawson Employee Benefits & Risk Specialist Human Resources GW 402B 307-268-2227 Melanie Dawson
Melinda (Mindy) Walden Nurse Educator School of Health Science HS 204 307-268-2238 Melinda (Mindy) Walden
Melissa Stahley-Cummings Director of Assessment Assessment LH 298C 307-268-2349 Melissa Stahley-Cummings
Melissa Connely Earth Science Instructor and Klaenhammer Earth Science Chair School of Science TM 125 307-268-2017 Melissa Connely
Melissa Litke ECLC Team Leader Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Melissa Litke
Melissa Neff Occupational Therapy Assistant Instructor-Fieldwork Coordinator School of Health Science LH 113A 307-268-2054 Melissa Neff
Melissa Hyde Early Childhood Learning Center Teacher Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Melissa Hyde
Melody Dugan Adult Learning Center Administrative Assistant Continuing Education WT 124 307-268-2230 Melody Dugan
Michael Pieper Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Michael Pieper
Michael Moline Physical Education Instructor School of Health Science TB 161 307-268-2259 Michael Moline
Michael Hendershot Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Michael Hendershot
Michael (Mike) McLemore Digital Learning Audio Visual Coordinator Digital Learning Center LH 132A 307-268-2009 Michael (Mike) McLemore
Michael (Mike) Svensen Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-268-2038 Michael (Mike) Svensen
Michael (Mike) Deal Institutional Researcher Institutional Research LH 298G 307-268-2211 Michael (Mike) Deal
Michael (Mike) Olson Art (Ceramics) Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 111 307-268-2509 Michael (Mike) Olson
Mike Facey Adjunct Music Instructor School of Fine Arts and Humanities 307-268-xxxx Mike Facey
Mitchel (Miko) Millan Chemistry Instructor School of Science PS 330 307-268-3017 Mitchel (Miko) Millan
Monica Costalez Teacher Assistants - ECLC Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Monica Costalez
Nancy Stevenson Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Nancy Stevenson
Nathan Baker Music Theory Coordinator School of Fine Arts and Humanities MU 210 307-268-2538 Nathan Baker
Nathan Harris Carpenter II Physical Plant MA 202 307-268-2715 Nathan Harris
Nathan Blank Political Science Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 193 307-268-2272 Nathan Blank
Nathanael (Nate) Macy Women's Assistant Basketball Coach Athletics TB 136 307-268-3091 Nathanael (Nate) Macy
Nicholas (Nick) Mesecher Enterprise Systems Administrator Department of Information Technology LH 2C 307-268-2399 Nicholas (Nick) Mesecher
Nicholas (Nick) Whipps Veterans and International Students Coordinator Enrollment Services GW 317 307-268-2510 Nicholas (Nick) Whipps
Nick DeSalvo Mathematics Instructor School of Science PS 127 307-268-2504 Nick DeSalvo
Nicole Harris UND/CC MOT Assistant Professor, Professional Coordinator AH 303A 307-268-3126 Nicole Harris
Nina Stairs Office Asst., Health Science School of Health Science HS 121 307-268-2855 Nina Stairs
Nita Romero Associate Registrar Enrollment Services GW 325 307-268-2499 Nita Romero
Olivia Wickman Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 350E 307-268-2929 Olivia Wickman
Paige Stevenson-Hosey Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Paige Stevenson-Hosey
Pam Honken Student Records Specialist Student Services GW 321 307-268-3212 Pam Honken
Pat Allen Supervisor, Custodial Services Custodial Services MA 301A 307-268-2695 Pat Allen
Patrick Perry Maintenance Technician I Physical Plant MA 305 307-268-3096 Patrick Perry
Patrick Amelotte English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 141 307-268-2729 Patrick Amelotte
Patti Finkle Director of Museums Museums TM 102 307-268-3026 Patti Wood Finkle
Patti Legler Nurse Educator School of Health Science HS 222 307-268-2277 Patti Legler
Paul Francis Grounds Maintenance I Physical Plant MA 308D 307-268-2554 Paul Francis
Paul Christman Director of Purchasing Purchasing GW 311A 307-268-2633 Paul Christman
Paul Brutsman Engineering Technology and Design Instructor School of Business and Industry GW 116I 307-268-2529 Paul Brutsman