Employee Directory

The employee directory listings default to an A-Z sorting by last name. You can choose to sort these listings by clicking on the column headers for first name or last name.

Download a printable PDF (18MB) of the directory. (Last updated: December 2016)

FILTER DIRECTORY BY:
First Name Last Namesort descending Title Department Office location Main Phone View Directory Listing
Nita Romero Associate Registrar Enrollment Services GW 325 307-268-2499 Nita Romero
Elizabeth (Liz) Romsa Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-262-4169 Elizabeth (Liz) Romsa
Sheri Roumell Pharmacy Technology Program Director School of Health Science LH 103A 307-268-3033 Sheri Roumell
Cammy Rowley Early Childhood Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151F 307-268-3321 Cammy Rowley
Samantha Roylance Library Specialist - Help Desk Library LI 124 307-268-2371 Samantha Roylance
Dan Russell Men's Basketball Coach Athletics TB 136D 307-268-2626 Dan Russell
Laura Ryan Community Education Specialist Continuing Education GW 408C 307-268-3399 Laura Ryan
Valerie Sailer Facilities Scheduling Assistant Facilities GW 413 307-268-2434 Valerie Sailer
Cassidy Salisbury Library Specialist - Evening Circulation Library LI 220 307-268-2582 Cassidy Salisbury
Allen Sanchez Building Structures Foreman Physical Plant MA 202 307-268-2715 Allen Sanchez
Michael Sanford Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Michael Sanford
Tyler Sanner SIM Assistant School of Health Science HS 128 307-268-2322 Tyler Sanner
Damon Saunders Master Plumber Physical Plant MA 302C 307-268-2360 Damon Saunders
Darby Sawyer English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 132B 307-268-3356 Darby Sawyer
Michael (Mike) Sawyer Facilities Operations Director Physical Plant MA 301A 307-268-2492 Michael (Mike) Sawyer
Megan Schafer Executive Assistant for Administrative and Student Services Student Services GW 412 307-268-2201 Megan Schafer
Gail Schenfisch World Languages Instructor (American Sign Language) School of Fine Arts and Humanities LH 296 307-268-2588 Gail Schenfisch
Jeaneece Schmidt Lifelong Learning Specialist Continuing Education GW 408B 307-268-2099 Jeaneece Schmidt
Sarah Schneider Workforce Training Specialist Continuing Education GW 408E 307-268-3847 Sarah Schneider
Sheri Schroeder Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Sheri Schroeder
Katelyn (Katie) Schwieger Foundation - Data Assistant Foundation GW 306 307-268-2213 Katelyn (Katie) Schwieger
Joy Shain Workforce Specialist Continuing Education GW 408D 307-268-2124 Joy Shain
Angel Sharman Athletic Director and Volleyball Coach Athletics TB 136B 307-268-2335 Angel Sharman
David Siemens Director of the Digital Learning Center Digital Learning Center LH 132F 307-268-3330 David Siemens
Erin Siems Student Records Specialist Enrollment Services GW 326 307-268-3123 Erin Siems
Sue Sigler Professional Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 115 307-268-3040 Sue Sigler
Tina Silva Executive Assistant to the President and Board President's Office GW 307 307-268-2547 Tina Silva
Joseph (Joe) Simon Business Instructor School of Business and Industry BU 203 307-268-2376 Joseph (Joe) Simon
Anna Skimbova GEAR UP Assistant GEAR UP SH 221 307-268-2047 Anna Skimbova
Donna Sonesen Director, Early Childhood Learning Center Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Donna Sonesen
Crystal Sosalla Academic Assistant, School of Social & Behavioral Sciences School of Social and Behavioral Sciences LH 166 307-268-2368 Crystal Sosalla
Mercedes Spenneberg Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Mercedes Spenneberg
Mala Stagg Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 350 307-268-2206 Mala Stagg
Melissa Stahley-Cummings Director of Assessment Assessment LH 298C 307-268-2349 Melissa Stahley-Cummings
Belle Stapleton Facilities Scheduler Facilities GW 414 307-268-2265 Belle Stapleton
Nancy Stevenson Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Nancy Stevenson
Claudia Stewart Mathematics Instructor School of Science PS 336 307-268-2520 Claudia Stewart
Christopher (Chris) Stier Student Activities Coordinator Student Life UU 404 307-268-2638 Christopher (Chris) Stier
Teresa Stricklin Mathematics Instructor School of Science PS 342 307-268-2615 Teresa Stricklin
Tracy Suhr Nurse Educator School of Health Science HS 103 307-268-2413 Tracy Suhr
Jeff Sun Geographic Information Systems Instructor School of Science GW 116G 307-268-3560 Jeff Sun
Kent Sundell Geology Instructor School of Science TM 103 307-268-2498 Kent Sundell
Cindy Sutton Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Cindy Sutton
Danica Sveda Associate Director of Donor and Alumni Relations Foundation GW 306 307-268-2218 Danica Sveda
Michael (Mike) Svensen Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-268-2038 Michael (Mike) Svensen
Debra Swedberg Mathematics Instructor School of Science PS 343 307-268-2251 Debra Swedberg
Kim Talbott Psychology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175F 307-268-3068 Kim Talbott
Shannon Taylor Testing Center Specialist Academic Testing Center BU 120 307-268-3850 Shannon Taylor
Robert Taylor HVAC Technician Physical Plant MA 305 307-268-3335 Robert Taylor
Jennifer Terwilliger Office Assistant - Academic Affairs Academic Affairs LH 282B 307-268-2888 Jennifer Terwilliger
Joanne Theobald Director of Counseling Wellness Center UU 216 307-268-2255 Joanne Theobald
Carley Thompson Administrative Assistant - Continuing Education Continuing Education GW 408 307-268-3401 Carley Thompson
Jennifer Tippin Copy Center Assistant Copy Center LH 11 307-268-2594 Jennifer Tippin
Marcus Todd Technical Director School of Fine Arts and Humanities KT 106 307-268-2660 Marcus Todd
Linda Toohey Associate Vice President for Student Services Student Services GW 412B 307-268-2667 Linda Toohey
Laddy Trehal Ranch Manager School of Science Ranch Campus Laddy Trehal
Karen Trohkimoinen Payroll Specialist Human Resources GW 402D 307-268-2254 Karen Trohkimoinen
Sarah Trottier Early Childhood Learning Center Teacher Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Sarah Trottier
Eric Unruh Dean, School of Fine Arts and Humanities Dean MU 132 307-268-2537 Eric Unruh
Peter (Pete) Van Houten Communication and Journalism Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151 B 307-268-2375 Peter (Pete) Van Houten
David Vasquez Hardscape/Landscape Crew Leader Physical Plant MA 308D 307-268-2027 David Vasquez
Zachary (Zach) Vreeman Choral Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 207 307-268-2603 Zachary (Zach) Vreeman
Darrell Wagner Theatre Instructor (Costuming) School of Fine Arts and Humanities KT 121 307-268-2614 Darrell Wagner
Melinda (Mindy) Walden Nurse Educator School of Health Science HS 204 307-268-2238 Melinda (Mindy) Walden
Arthur (Art) Washut Criminal Justice Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 164 307-268-2711 Arthur (Art) Washut
Crystal Watts Digital Learning AV Specialist Digital Learning Center LH 132B 307-268-3569 Crystal Watts
Georgia Wheatley Gender Studies Program Director School of Social and Behavioral Sciences BU 210 307-268-2700 Georgia Wheatley
Brett Wheeler Campus Services I Physical Plant MA 102 307-268-2245 Brett Wheeler
Nicholas (Nick) Whipps Special Population Coordinator Enrollment Services GW 317 307-268-2510 Nicholas (Nick) Whipps
Sara Whited Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Sara Whited
Julia Whyde English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 140 307-268-2502 Julia Whyde
Olivia Wickman Enrollment Services Office Assistant Enrollment Services GW 350E 307-268-2929 Olivia Wickman
Donielle Williams Desktop Support Coordinator Department of Information Technology LH 3A 307-268-2016 Donielle Williams
Grant Wilson Communication Instructor School of Social and Behavioral Sciences KT 144 307-268-2390 Grant Wilson
Rebekah (Becky) Wise Foundation Coordinator Foundation GW 306 307-268-2256 Rebekah (Becky) Wise
Beth Wisely Earth Science Instructor School of Science TM 105 307-268-2233 Beth Wisely
Shakira Wolfe Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Shakira Wolfe
Scott Woods Statistics Instructor School of Science PS 340 307-268-3057 Scott Woods
Rachel Wright Academic Assistant, School of Business and Industry School of Business and Industry BU 103 307-268-2494 Rachel Wright
Jodi Youmans-Jones Dance Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 156 307-268-2690 Jodi Youmans-Jones
Andrew Young Physics Instructor School of Science PS 206 307-268-2243 Andrew Young
Jody Young Accounting Specialist Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2244 Jody Young
Tyronne Young Grounds & General Maintenance I Physical Plant MA 308 307-268-2554 Tyronne Young
Andrea Young UND MOT Instructor AH 307 307-268-2408 Andrea Young
David Zoby English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 203 307-268-2379 David Zoby