Employee Directory

The employee directory listings default to an A-Z sorting by last name. You can choose to sort these listings by clicking on the column headers for first name or last name.

Download a printable PDF (18MB) of the directory. (Last updated: December 2016)

FILTER DIRECTORY BY:
First Namesort descending Last Name Title Department Office location Main Phone View Directory Listing
Adrian McNamee Adjunct Instructor Athletics HS 202A 307-268-2495 Adrian McNamee
Alan Rhodes Maintenance Technician I Physical Plant MA 308 307-268-2038 Alan Rhodes
Albert (Bert) Rasner Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Albert (Bert) Rasner
Alberto (Al) Ashby Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Alberto (Al) Ashby
Alexia Melling Respiratory Therapy Clinical Education Coordinator School of Health Science HS 117 307-268-2470 Alexia Melling
Allen Sanchez Building Structures Foreman Physical Plant MA 202 307-268-2715 Allen Sanchez
Amanda Fisher Course Materials Manager Administrative Services UU First Floor (Campus Store) 307-268-2714 Amanda Fisher
Amber Patchin Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Amber Patchin
Amy McMorrow Custodian Custodial Services 307-268-2038 Amy McMorrow
Amy Raymond Pharmacy Technology Instructor School of Health Science LH 104 307-268-3311 Amy Raymond
Andrea Covert GEAR UP Student Success Team Lead GEAR UP SH 221C 307-268-2082 Andrea Covert
Andrew Young Physics Instructor School of Science PS 206 307-268-2243 Andrew Young
Angel Sharman Athletic Director and Volleyball Coach Athletics TB 136B 307-268-2335 Angel Sharman
Ann Dalton Workforce Training Specialist Continuing Education GW 408F 307-268-2085 Ann Dalton
Anna Miller Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 334B 307-268-2503 Anna Miller
Anna Skimbova GEAR UP Assistant GEAR UP SH 221 307-268-2047 Anna Skimbova
Anne Haskins UND/CC MOT Associate Professor School of Health Science 307-268-2464 Anne Haskins
Anthony Guerriero English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 202 307-268-3880 Anthony Guerriero
Arthur (Art) Washut Criminal Justice Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 164 307-268-2711 Arthur (Art) Washut
Ashlee Patricelli Student Success Office Assistant Student Services GW 350 307-268-2089 Ashlee Patricelli
Ashley Chadwick Online Communications Coordinator Public Relations GW 403 307-268-2273 Ashley Chadwick
Audrey Hentzen Medical Lab Technology Instructor School of Health Science AH 208 307-268-2632 Audrey Hentzen
Barb Meryhew Director of Student Life Student Life UU 405 307-268-2249 Barb Meryhew
Becky Bishop Accounts Payable Specialist Accounting/Financial Management GW 303B 307-268-2449 Becky Bishop
Belle Stapleton Facilities Scheduler Facilities GW 414 307-268-2265 Belle Stapleton
Benjamin (Ben) Lareau English Instructor School of Fine Arts and Humanities LH 182 307-268-2382 Benjamin (Ben) Lareau
Bernardino (Dino) Madsen Medical Lab Technology Program Director School of Health Science AH 212 307-268-2522 Bernardino (Dino) Madsen
Beth Wisely Earth Science Instructor School of Science TM 105 307-268-2233 Beth Wisely
Beth Floyd Librarian Library LI 217 307-268-2257 Beth Floyd
Bill Conte Theatre Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 104 307-268-3117 Bill Conte
Blake Harkins Carpenter Physical Plant MA 202 307-268-2715 Blake Harkins
Brad Matthies Director, Goodstein Foundation Library Library LI 223 307-268-2036 Brad Matthies
Brandi Atnip Biology Instructor School of Science LS 110 307-268-2541 Brandi Atnip
Brandon Kosine Dean, School of Social and Behavioral Sciences School of Social and Behavioral Sciences LH 166 307-268-2221 Brandon Kosine
Breann Lamborn UND/CC MOT Assistant Professor, Site Administrator AH 303B 307-268-2223 Breann Lamborn
Brent Heuer Disability Services Counselor Student Services GW 344 307-268-2557 Brent Heuer
Brett LeClair Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Brett LeClair
Brett Wheeler Campus Services I Physical Plant MA 102 307-268-2245 Brett Wheeler
Brian Clark Network Technician Department of Information Technology LH 6B 307-268-2858 Brian Clark
Brienne Jewkes Workforce Training Specialist Continuing Education GW 408D 307-268-2124 Brienne Jewkes
Brittani Hill Nurse Educator School of Health Science HS 216 307-268-2241 Brittani Hill
Brittany Gosnell ECLC Teacher Assistant Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Brittany Gosnell
Bryan Goltermann Preventive Maintenance Technician Physical Plant MA 305 307-268-3332 Bryan Goltermann
Cammy Rowley Early Childhood Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151F 307-268-3321 Cammy Rowley
Cara Rodriguez English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 131 307-268-2116 Cara Rodriguez
Carley Thompson Administrative Assistant - Continuing Education Continuing Education GW 408 307-268-3401 Carley Thompson
Cassady Hoff Occupational Therapy Assistant Program Director School of Health Science LH 113B 307-268-2867 Cassady Hoff
Cassidy Salisbury Library Specialist - Evening Circulation Library LI 220 307-268-2582 Cassidy Salisbury
Chad Hanson Sociology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175B 307-268-2219 Chad Hanson
Chancey Rogers Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Chancey Rogers
Charles Mayfield Construction Technology Instructor School of Business and Industry WT 129B 307-268-2674 Charles Mayfield
Charles Ewing World Languages Instructor (German and French) School of Fine Arts and Humanities LH 289 307-268-2849 Charles Ewing
Chelse DePaolo-Lara Adult Learning Center Director Continuing Education WT 125 307-268-3036 Chelse DePaolo-Lara
Chontelle Gray Scenic Design Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 105 307-268-2374 Chontelle Gray
Chris Carlson Grounds and General Maintenance - Mechanic I Physical Plant MA 308 307-268-2038 Chris Carlson
Christine Maguire Employment and Recruiting Specialist Human Resources GW 402B 307-268-2358 Christine Maguire
Christopher (Chris) Lorenzen Director of Public Relations Public Relations GW 403A 307-268-3088 Christopher (Chris) Lorenzen
Christopher (Chris) Raymond Automotive Technology Instructor School of Business and Industry CS 118 307-268-2386 Christopher (Chris) Raymond
Chuck Griswold Telecommunications Systems Technician Department of Information Technology LH 8 307-268-3050 Chuck Griswold
Cindy Sutton Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Cindy Sutton
Cindy Burgess Switchboard Operator Department of Information Technology LH 10 307-268-2110 Cindy Burgess
Claudia Stewart Mathematics Instructor School of Science PS 336 307-268-2520 Claudia Stewart
Cody McLean Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-268-2038 Cody McLean
Connie Colman Adult Learning Center Instructor & Outreach Coordinator Continuing Education WT 115 307-268-2128 Connie Colman
Cory Garvin Copy Center Operator Copy Center LH 11 307-268-2594 Cory Garvin
Crystal Sosalla Academic Assistant, School of Social & Behavioral Sciences School of Social and Behavioral Sciences LH 166 307-268-2368 Crystal Sosalla
Crystal Watts Digital Learning AV Specialist Digital Learning Center LH 132B 307-268-3569 Crystal Watts
Crystal Lewis Interim Dance Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 147 307-268-2261 Crystal Lewis
Cynthia Harrison Graphic Design Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 118 307-268-2673 Cynthia Harrison
Dale Anderson Fire Science Instructor School of Business and Industry EI 108 307-268-2361 Dale Anderson
Dalia Pedro Trujillo Office Assistant - Fine Arts and Humanities School of Fine Arts and Humanities MU 137 307-268-2021 Dalia Pedro Trujillo
Dallen Griffith Enterprise Data Coodinator Department of Information Technology LH 2B 307-268-3729 Dallen Griffith
Damon Saunders Master Plumber Physical Plant MA 302C 307-268-2360 Damon Saunders
Dan Russell Men's Basketball Coach Athletics TB 136D 307-268-2626 Dan Russell
Dan Dalen Physical Education Instructor - Director, Athletic Training School of Health Science TB 163 307-268-2518 Dan Dalen
Dana Boe Grants Specialist Grants Office GW 309A 307-268-2015 Dana Boe
Daniel Dike Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 350 307-268-2113 Daniel Dike
Daniel (Dan) Hurtado Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Daniel (Dan) Hurtado
Daniela Koleva Library Specialist - Accounting and Office Support Library LI 307-268-2650 Daniela Koleva
Danielle Gallegos Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 349 307-268-2112 Danielle Gallegos
Danny O'Donnell Diesel Mechanic/Fabricator Physical Plant MA 308 307-268-2554 Danny O'Donnell
Darby Sawyer English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 132B 307-268-3356 Darby Sawyer
Darin Miller Welding Instructor School of Business and Industry WT 145 307-268-2278 Darin Miller
Darrell Wagner Theatre Instructor (Costuming) School of Fine Arts and Humanities KT 121 307-268-2614 Darrell Wagner
Darren Divine President President's Office GW 307B 307-268-2548 Darren Divine
David Arndt Electronics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116E 307-268-2521 David Arndt
David Dutton Enterprise Software Administrator Department of Information Technology LH 2D 307-268-2403 David Dutton
David Zoby English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 203 307-268-2379 David Zoby
David Vasquez Hardscape/Landscape Crew Leader Physical Plant MA 308D 307-268-2027 David Vasquez
David Siemens Director of the Digital Learning Center Digital Learning Center LH 132F 307-268-3330 David Siemens
David (Dave) Mondle Grounds/General Maintenance Mechanic II Physical Plant MA 308 307-268-2554 David (Dave) Mondle
Dawn Francis Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dawn Francis
Dean Neal Building Systems Mechanic Physical Plant MA 305 307-268-3458 Dean Neal
Debbie Price Computer Support Technician Department of Information Technology LH 3C 307-268-2442 Debbie Price
Debbie Przybylowicz Purchasing Specialist Purchasing GW 311 307-268-2035 Debbie Przybylowicz
Debra Swedberg Mathematics Instructor School of Science PS 343 307-268-2251 Debra Swedberg
Debra (Deb) Kuhn Testing Center Specialist Academic Testing Center BU 123 307-268-3850 Debra (Deb) Kuhn
Denise Bressler Chief Financial Officer - Foundation Foundation GW 306B 307-268-2215 Denise Bressler
Dennis Otto Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dennis Otto
Diana Quealy-Berge Addictionology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 194 307-268-2590 Diana Quealy-Berge
Diane Ginsbach Mathematics Instructor School of Science PS 128 307-268-2866 Diane Ginsbach
Diane Mestas Mail Clerk Physical Plant MA 101 307-268-2609 Diane Mestas
Dillon Brewer Campus Services I Physical Plant MA 102 307-268-2245 Dillon Brewer
Dmitriy Nesterenko Safety/Facility Planning Analyst Physical Plant MA 302C 307-268-2050 Dmitriy Nesterenko
Donald (Don) Lewis Computer Support Technician Department of Information Technology LH 3B 307-268-2778 Donald (Don) Lewis
Donielle Williams Desktop Support Coordinator Department of Information Technology LH 3A 307-268-2016 Donielle Williams
Donna Sonesen Director, Early Childhood Learning Center Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Donna Sonesen
Donnie Claunch Library Specialist - Day Circulation Library LI 220 307-268-2651 Donnie Claunch
Dora Granados Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Dora Granados
Douglas Neubert Respiratory Therapy Program Director School of Health Science HS 113 307-268-2544 Douglas Neubert
Douglas Bull Music (Brass/ Band) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 209 307-268-2628 Douglas Bull
Douglas (Doug) Hall Communication Instructor, Director of Forensics School of Social and Behavioral Sciences KT 146 307-268-2496 Douglas (Doug) Hall
Dwight Gunnare Women's Head Basketball Coach Athletics TB 136C 307-268-2627 Dwight Gunnare
Elizabeth Loro Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Elizabeth Loro
Elizabeth Gough Student Success Counselor Student Services GW 338 307-268-2446 Elizabeth Gough
Elizabeth (Liz) Romsa Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-262-4169 Elizabeth (Liz) Romsa
Emily Busby Residence Hall Area Coordinator Student Life RH 100D 307-268-2851 Emily Busby
Emily Calmes ECLC Receptionist/Bookkeeper Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Emily Calmes
Eric Atkins World Languages Instructor (Spanish) School of Fine Arts and Humanities LH 288 307-268-3116 Eric Atkins
Eric Mechalke Chemistry Instructor School of Science PS 312 307-268-2450 Eric Mechalke
Eric Unruh Dean, School of Fine Arts and Humanities Dean MU 132 307-268-2537 Eric Unruh
Erich Frankland Political Science Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175I 307-268-2490 Erich Frankland
Erin Siems Student Records Specialist Enrollment Services GW 326 307-268-3123 Erin Siems
Evan Fife Graphic Designer Public Relations GW 403 307-268-2457 Evan Fife
Evert Brown Biology Instructor - Greenhouse Director School of Science EI 111/120 307-268-2407 Evert Brown
Evin Rodkey Anthropology/Sociology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175E 307-268-2696 Evin Rodkey
Fred Kuck Radiography Instructor School of Health Science HS 119 307-268-2239 Fred Kuck
Gabriel (Gabby) Butler Fitness Center Assistant Athletics TB 307-268-2553 Gabriel (Gabby) Butler
Gail Schenfisch World Languages Instructor (American Sign Language) School of Fine Arts and Humanities LH 296 307-268-2588 Gail Schenfisch
Gary Becker Accounting Instructor School of Business and Industry BU 209 307-268-2242 Gary Becker
Georgia Wheatley Gender Studies Program Director School of Social and Behavioral Sciences BU 210 307-268-2700 Georgia Wheatley
Ginny Garner Hospitality and Marketing Instructor School of Business and Industry BU 208 307-268-2600 Ginny Garner
Glen Roberts Diesel Power Technology Instructor School of Business and Industry CS 150 307-268-2709 Glen Roberts
Grant Wilson Dean, School of Science School of Science PS 113 307-268-2593 Grant Wilson
Gretchen Wheeler Communication Instructor - Department Chair, Center for Learning Through Service Program Director and Oral Communication Lab Director School of Social and Behavioral Sciences KT 143 307-268-2390 Gretchen Wheeler
Guadalupe (Lupe) Kerr Academic Assistant, School of Health Science School of Health Science HS 202 307-268-2235 Guadalupe (Lupe) Kerr
Heath Hornecker Agriculture Instructor School of Science WA 101 307-268-2525 Heath Hornecker
Heather Lloyd Criminal Justice/Law Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175G 307-268-2764 Heather Lloyd
Heather Huber Nursing Program Director School of Health Science HS 105 307-268-2717 Heather Huber
Heather Graham Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Heather Graham
Heidi Loucks Nurse Educator School of Health Science HS 206 307-268-2234 Heidi Loucks
India Hayford Museum Assistant Museums Werner Wildlife Museum 307-235-2108 India Hayford
J.P. Cavigelli Museum Collections Specialist Museums TM 119 307-268-3008 J.P. Cavigelli
Jacob (Jake) McIntyre Mathematics Instructor School of Science PS 339 307-268-2769 Jacob (Jake) McIntyre
James Kane Campus Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 James Kane
James (Jim) Olm Music Theatre/Voice Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 105 307-268-3716 James (Jim) Olm
Jan Dalgarno Executive Assistant to the President & Board of Trustees President's Office GW 307 307-268-2547 Jan Dalgarno
Janice Dona UND/CC MOT Administrative Secretary School of Health Science AH 303 307-268-2613 Janice Dona
Jared Bowden Physics Instructor School of Science PS 211 307-268-2064 Jared Bowden
Jason Eggemeyer Drafting Instructor School of Business and Industry GW 116H 307-268-2409 Jason Eggemeyer
Jason Johnson Agriculture Instructor, Assistant Livestock Judging Coach School of Science WA 104 307-268-2040 Jason Johnson
Jason Finkle Campus Services Crew Leader Physical Plant MA 201A 307-268-2048 Jason Finkle
Jeana Lam-Pickett BOCES Program Specialist Student Services GW 318 307-268-3309 Jeana Lam-Pickett
Jeaneece Schmidt Testing Center Specialist Academic Testing Center BU 120 307-268-3850 Jeaneece Schmidt
Jeff Sun Geographic Information Systems Instructor School of Science GW 116G 307-268-3560 Jeff Sun
Jeffery (Jeff) Morris Diesel Power Technology Instructor School of Business and Industry CS 149 307-268-2451 Jeffery (Jeff) Morris
Jennifer Tippin Copy Center Assistant Copy Center LH 11 307-268-2594 Jennifer Tippin
Jennifer Harshman Radiography Program Director School of Health Science HS 104 307-268-2587 Jennifer Harshman
Jennifer Cowell Music (Strings/Orchestra) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 211 307-268-2531 Jennifer Cowell
Jennifer (Jenn) Pepple Workforce Training Specialist School of Business and Industry BU 112 307-268-2381 Jennifer (Jenn) Pepple
Jennifer (Jenny) Howie Systems Programmer Department of Information Technology LH 23 307-268-2034 Jennifer (Jenny) Howie
Jeremy Burkett Agriculture Instructor, Livestock Judging Coach School of Science WA 102 307-268-2417 Jeremy Burkett
Jhett Johnson Rodeo Coach Athletics WA 103 307-268-2262 Jhett Johnson
Jill Hughes English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 108 307-268-2383 Jill Hughes
Jo Ann Heron Accounting Assistant Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2622 Jo Ann Heron
Joanne Theobald Wellness Center Counselor Wellness Center UU 216 307-268-2255 Joanne Theobald
Jodi Youmans-Jones Dance Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 156 307-268-2690 Jodi Youmans-Jones
Jody Young Accounting Specialist Accounting/Financial Management GW 302 307-268-2244 Jody Young
Joe Robinson Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Joe Robinson
John G Shipping and Receiving Assistant Physical Plant MA 201A 307-268-2209 JG
John Dyrek Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 John Dyrek
John Chase Biology Instructor School of Science LS 211 307-268-2898 John Chase
John Ordiway Psychology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175A 307-268-2281 John Ordiway
Jonathan Blesi Electronics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116F 307-268-2459 Jonathan Blesi
Jordan Johnson Communication Instructor, Assistant Director of Forensics School of Social and Behavioral Sciences KT 145 307-268-2875 Jordan Johnson
Joseph Lengel Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Joseph Lengel
Joseph Campbell English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 104 307-268-2387 Joseph Campbell
Joseph Loro Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Joseph Loro
Joseph (Joe) Dutro Enterprise Systems Administrator Department of Information Technology LH 2E 307-268-2331 Joseph (Joe) Dutro
Joseph (Joe) Simon Business Instructor School of Business and Industry BU 203 307-268-2376 Joseph (Joe) Simon
Joshua Mietz Music Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 206 307-268-2246 Joshua Mietz
Joy Shain Early KinCare Program Director Academic Affairs PS 313 307-268-3127 Joy Shain
Joyce Mondle Office Assistant, School of Business and Industry School of Business and Industry CS 116 307-268-2389 Joyce Mondle
Judith (Judy) Ernwall Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Judith (Judy) Ernwall
Julia Whyde English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 140 307-268-2502 Julia Whyde
Justin Pederson IT Network Coordinator Department of Information Technology LH 2D 307-268-2481 Justin Pederson
Justin Pehrson Digital Media and Sports Information Coordinator Public Relations GW 403 307-268-2266 Justin Pehrson
Justin Hayward Art (Drawing & Painting) Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 121 307-268-2663 Justin Hayward
Kaela Bretz Paramedic Technology Instructor School of Health Science LH 295 307-268-2589 Kaela Bretz
Kara Bokor Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kara Bokor
Karel Mathisen Public Relations Assistant Public Relations GW 403 307-268-2456 Karel Mathisen
Karen Arnold Lifelong Learning Specialist Continuing Education GW 408B 307-268-2099 Karen Arnold
Karen Trohkimoinen Payroll Specialist Human Resources GW 402D 307-268-2254 Karen Trohkimoinen
Karen Buettner-Price Nurse Educator School of Health Science HS 223 307-268-2683 Karen Buettner-Price
Katelyn (Katie) Schwieger Foundation - Data Assistant Foundation GW 306 307-268-2213 Katelyn (Katie) Schwieger
Katharina (Kat) Bohr-Buresh Professional Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 109 307-268-3891 Katharina (Kat) Bohr-Buresh
Kathleen Quinn Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kathleen Quinn
Kathleen (Kathy) Nottingham Associate Controller Accounting/Financial Management GW 303E 307-268-2852 Kathy Nottingham
Kathryn Lenth Computer Science Instructor School of Business and Industry PS 335 307-268-2519 Kathryn Lenth
Kathy Chong Computer Software Technician Department of Information Technology LH 24 307-268-2869 Kathy Chong
Kathy Coe Academic Assistant, School of Fine Arts & Humanities School of Fine Arts and Humanities MU 137 307-268-2606 Kathy Coe
Katie McMillan Grants Office Coordinator Grants Office GW 309B 307-268-2488 Katie McMillan
Kayla Armstrong Alfstad Student Success Case Manager Student Services GW 347 307-268-2604 Kayla Armstrong Alfstad
Kelly Keenan Biology Instructor School of Science LS 105 307-268-2302 Kelly Keenan
Kelly Politte Nurse Educator School of Health Science HS 205 307-268-2279 Kelly Politte
Kelsee Miller Adult Learning Center Instructor Continuing Education WT 102 307-268-2895 Kelsee Miller
Kelsey Phillips Environmental and Natural Sciences Instructor School of Science EI 121 307-268-2873 Kelsey Phillips
Kendall Jacobs Mathematics Instructor School of Science PS 338 307-268-2043 Kendall Jacobs
Kenneth (Ken) Lowe Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Kenneth (Ken) Lowe
Kent Sundell Geology Instructor School of Science TM 103 307-268-2498 Kent Sundell
Kent Brooks Director of Information Technology Department of Information Technology LH 4 307-268-2703 Kent Brooks
Kerri Mahlum Department Chair, Education; Early Childhood Education Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 151C 307-268-2430 Kerri Mahlum
Kevin McDermott Mathematics Instructor School of Science PS 212 307-268-2704 Kevin McDermott
Kim Byrd Vice President for Student Services Student Services GW 412B 307-268-2210 Kim Byrd
Kim Talbott Psychology Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175F 307-268-3068 Kim Talbott
Kimberley (Kim) Grant Health Science Simulation Lab Assistant School of Health Science HS 130 307-268-2327 Kimberley (Kim) Grant
Kristen Lenth Music (Voice) Instructor School of Fine Arts and Humanities MU 208 307-268-2685 Kristen Lenth
Kyla Foltz Director, Admissions Services Enrollment Services GW 336 307-268-2111 Kyla Foltz
Laddy Trehal Ranch Manager School of Science Ranch Campus Laddy Trehal
Lance Jones Director, Campus Security / Judicial Review Campus Security SH 204 307-268-2672 Lance Jones
Larry Burger Sound Design Instructor School of Fine Arts and Humanities KT 117 307-268-3320 Larry Burger
Laura Ryan Community Education Specialist Continuing Education GW 408C 307-268-3399 Laura Ryan
Laura Driscoll Executive Dean, Continuing Education Continuing Education GW 408G 307-268-2733 Laura Driscoll
Laura Lucero Publications Coordinator Public Relations GW 403 307-268-2845 Laura Lucero
Laurie Johnstone Scholarship and Enrollment Services Systems Coordinator Student Services GW 316 307-268-2636 Laurie Johnstone
Leanne Loya Director of Student Success Services Student Services GW 346 307-268-2231 Leanne Loya
Les Brown Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Les Brown
Lesley Travers Dean, School of Business and Industry Dean BU 103A/CS 117 307-268-2448 Lesley Travers
Leslie LeClair Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Leslie LeClair
Libby Ngo Library Specialist - Acquisitions and Cataloging Library LI 220 307-268-2367 Libby Ngo
Linda Nichols Registrar Enrollment Services GW 323 307-268-2220 Linda Nichols
Linda Nix Associate Director-Alumni Relations Foundation GW 306D 307-268-2218 Linda Nix
Linda Ryan Art (Jewelry, Sculpture) Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 105 307-268-2671 Linda Ryan
Linda Toohey Associate Vice President for Student Services Student Services GW 412B 307-268-2667 Linda Toohey
Lisa Icenogle Editor and News Coordinator, Public Relations Public Relations GW 403 307-268-2372 Lisa Icenogle
Lisa Johnson English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 206A 307-268-2045 Lisa Johnson
Liz Ott Accounting Instructor School of Business and Industry BU 204 307-268-2493 Liz Ott
Lori Abrams Security Officer Campus Security SH 205 307-268-2688 Lori Abrams
Luba Looper Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Luba Looper
Lynn Cook Administrative Assistant, Physical Plant Physical Plant MA 301 307-268-2597 Lynn Cook
Lynn Fletcher Director of Institutional Research Institutional Research LH 298B 307-268-2211 Lynn Fletcher
Lynnde Colling Vice President for Administrative Services Administrative Services GW 415A 307-268-2232 Lynnde Colling
Mala Stagg Enrollment Services Specialist Enrollment Services GW 350 307-268-2206 Mala Stagg
Marcus Todd Technical Director School of Fine Arts and Humanities KT 106 307-268-2660 Marcus Todd
Marianne Madariaga Nurse Educator School of Health Science HS 209 307-268-2485 Marianne Madariaga
Marilyn Begg Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Marilyn Begg
Marjory (Marge) Christiansen Nurse Educator School of Health Science HS 228 307-268-2252 Marjory (Marge) Christiansen
Mark McCool Machine Tool Technology Instructor School of Business and Industry WT 129C 307-268-2508 Mark McCool
Mark Oxley Accounting & Business Instructor School of Business and Industry BU 108 307-268-2414 Mark Oxley
Mark Mehn Chemistry Instructor School of Science PS 311 307-268-2370 Mark Mehn
Mark Kuhlman Mathematics Instructor School of Science PS 344 307-268-2369 Mark Kuhlman
Mark Hladik Learning Center Specialist - Math School of Science PS 104A 307-268-2738 Mark Hladik
Mary Lewallen Student Success Specialist Student Services GW 342 307-268-3315 Mary Lewallen
Mary Kubichek Paralegal Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 175H 307-268-2618 Mary Kubichek
Mary Jo Daniels Nurse Educator School of Health Science HS 215 307-268-2668 Mary Jo Daniels
Matthew (Matt) Nickodemus Data Scientist Institutional Research LH 298F 307-268-2770 Matthew Nickodemus
Matthew (Matt) Bates Statistics Instructor School of Science PS 341 307-268-2560 Matthew (Matt) Bates
Megan Graham Electronics Technology & Robotics Technology Instructor School of Business and Industry GW 116D 307-268-2539 Megan Graham
Megan Schafer Executive Assistant for Administrative and Student Services Student Services GW 412 307-268-2201 Megan Schafer
Melanie Dawson Employee Benefits & Risk Specialist Human Resources GW 402A 307-268-2227 Melanie Dawson
Melinda (Mindy) Walden Nurse Educator School of Health Science HS 204 307-268-2238 Melinda (Mindy) Walden
Melissa Neff Occupational Therapy Assistant Instructor-Fieldwork Coordinator School of Health Science LH 113A 307-268-2054 Melissa Neff
Melissa Stahley-Cummings Director of Assessment Assessment LH 298C 307-268-2349 Melissa Stahley-Cummings
Melissa Hyde Early Childhood Learning Center Teacher Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Melissa Hyde
Melissa Litke ECLC Team Leader Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Melissa Litke
Melissa Connely Earth Science Instructor and Klaenhammer Earth Science Chair School of Science TM 125 307-268-2017 Melissa Connely
Melody Dugan Adult Learning Center Administrative Assistant Continuing Education WT 124 307-268-2230 Melody Dugan
Mercedes Spenneberg Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Mercedes Spenneberg
Michael Moline Physical Education Instructor School of Health Science TB 161 307-268-2259 Michael Moline
Michael (Mike) Malone Process Control Technology Instructor School of Business and Industry EI 118 307-268-3124 Michael (Mike) Malone
Michael (Mike) Olson Department Chair; Art (Ceramics) Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 111 307-268-2509 Michael (Mike) Olson
Michael (Mike) Svensen Custodial Crew Leader Custodial Services MA 308B 307-268-2038 Michael (Mike) Svensen
Michael (Mike) McLemore Digital Learning Audio Visual Coordinator Digital Learning Center LH 132A 307-268-2009 Michael (Mike) McLemore
Michael (Mike) Sawyer Facilities Operations Director Physical Plant MA 301A 307-268-2492 Michael (Mike) Sawyer
Michael (Mike) Deal Digital Learning Center Technical Coordinator Digital Learning Center LH 132J 307-268-2486 Michael (Mike) Deal
Mindy Carlisle Admissions Representative Enrollment Services GW 349A 307-268-2491 Mindy Carlisle
Mitchel (Miko) Millan Chemistry Instructor School of Science PS 330 307-268-3017 Mitchel (Miko) Millan
Monica Cardenas Teacher Assistants - ECLC Early Childhood Learning Center ECLC 307-268-2586 Monica Cardenas
Nancy Stevenson Custodian Custodial Services MA 308 307-268-2038 Nancy Stevenson
Nancy Madura Art/Illustration Instructor School of Fine Arts and Humanities VA 115 307-268-2507 Nancy Madura
Nathan Baker Music Theory Coordinator School of Fine Arts and Humanities MU 210 307-268-2538 Nathan Baker
Nathan Blank Political Science Instructor School of Social and Behavioral Sciences LH 193 307-268-2272 Nathan Blank
Nicholas (Nick) Whipps Special Population Coordinator Enrollment Services GW 317 307-268-2510 Nicholas (Nick) Whipps
Nicholas (Nick) Mesecher Enterprise Systems Administrator Department of Information Technology LH 2C 307-268-2399 Nicholas (Nick) Mesecher
Nick DeSalvo Mathematics Instructor School of Science PS 127 307-268-2504 Nick DeSalvo
Nicole Harris UND/CC MOT Assistant Professor AH 307 307-268-3126 Nicole Harris
Nita Romero Associate Registrar Enrollment Services GW 325 307-268-2499 Nita Romero
Nubia Arana Nurse Educator School of Health Science HS 106 307-268-2282 Nubia Arana
Olivia Wickman Enrollment Services Office Assistant Enrollment Services GW 350E 307-268-2929 Olivia Wickman
Pam Honken Student Records Specialist Student Services GW 321 307-268-3212 Pam Honken
Pam Jones Organizational Developer Human Resources BU 126 307-268-2639 Pam Jones
Pat Allen Supervisor, Custodial Services Custodial Services MA 301A 307-268-2695 Pat Allen
Patricia (Patti) Rohrbeck Human Resources Administrative Assistant Human Resources GW 402 307-268-2727 Patricia (Patti) Rohrbeck
Patrick Perry Maintenance Technician I Physical Plant MA 305 307-268-3096 Patrick Perry
Patrick Amelotte English Instructor School of Fine Arts and Humanities SH 141 307-268-2729 Patrick Amelotte
Patti Legler Nurse Educator School of Health Science HS 222 307-268-2277 Patti Legler
Patti Finkle Director of Museums Museums TM 104 307-268-3026 Patti Wood Finkle
Paul Francis Grounds Maintenance I Physical Plant MA 308D 307-268-2554 Paul Francis
Paul Marquard Physics & Engineering Instructor School of Science PS 210 307-268-2250 Paul Marquard
Paul Christman Director of Purchasing Purchasing GW 311A 307-268-2633 Paul Christman