Navigate Caper College's Website
Casper College Directory

::Printable pdf Employee Quicklist ::
:: All phone numbers listed below contain the following prefix - (307) 268-xxxx :: To find specific buildings, please click here to visit our Maps page. ::

  • by LAST name
  • by FIRST name
  • Adjunct
  • UW-C

| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

A
  • Abbott-Wills, Maggie
    Employee Benefits & Risk Specialist
    Weblink
2227
GW402B
  • Allen, J. Patrick (Pat)
    Supervisor of Custodial Services
    Weblink
2695
MA301A
  • Amelotte, Patrick
    English Instructor
    Weblink
2729 LH177
  • Anderson, Dale
    Fire Science Instructor
    Weblink
2361 EI108
  • Anderson, Susan
    Program Coordinator, CMSS
    Weblink
3113
EI113
  • Arana, Nubia
    Nurse Educator
    Weblink
2282 HS106
  • Armijo, Steve
    Diesel, Auto Mechanics Crew Leader
    Weblink
2719 MA204D
  • Arndt, David (Dave)
    Electronics Instructor
    Weblink
2521 GW116E
  • Arnold, Karen
    Lifelong Learning Specialist
    Weblink
2099 GW408B
  • Atkins, Eric
    World Languages Instructor (Spanish)
    Weblink
3116
LH288
  • Atnip, Brandi
    Biology Instructor
    Weblink
2541 LS110
Return to top of page
 
B
  • Baker, Nathan
    Music Theory Coordinator
    Weblink
2538
MU210
  • Battista Olson, Amber
    Library Specialist - Accounting & Office Support
    Weblink
2650
LI
  • Becker, Gary
    Accounting Instructor
    Weblink
2242
BU209
  • Begg, Marilyn
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Bertagnole, Wesley (Wes)
    Student Success Counselor
    Weblink
2392
GW339
  • Bishop, Becky
    Accounts Payable Specialist
    Weblink
2449 GW303B
  • Blank, Nathan
    Political Science Instructor
    Weblink
2272
LH178
  • Blesi, Jonathan (Jon)
    Electronics Tech. Instructor
    Weblink
2459
GW116F
  • Bodily, David
    Health Science Simulation Program Director
    Weblink
2322
HS128
  • Boe, Dana
    Grants Specialist
    Weblink
2015
GW309A
  • Bogucki, Teresa
    Educational Resources Specialist
    Weblink
2679
LH282
  • Bokor, Kara
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Bolinger, Tammy
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Booth, Melanie
    English Instructor
    Weblink
2396 LH294
  • Bowden, Jared
    Physics Instructor
    Weblink
2064
PS207
  • Bower, Lori
    Fitness Center Assistant
    Weblink
2553
TB
  • Bressler, Denise
    Chief Financial Officer - Foundation
    Weblink
2215 GW306B
  • Bretz, Kaela
    Paramedic Technology Instructor
    Weblink
2589
LH188
  • Brooks, Kent
    Director, Information Technology
    Weblink
2703
LH103A
  • Brown, Evert
    Biology Instructor
    Weblink
2407 EI111/120
  • Brown, Les
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Brown, Lisa
    GEAR UP Student Success Advisor
    Weblink
2047
SH102
  • Brutsman, Paul
    Drafting and Design Tech. Instructor
    Weblink
2529
GW116I
  • Buettner-Price, Karen
    Nurse Educator
    Weblink
2683
HS223
  • Bull, Douglas (Doug)
    Music (Band/Brass) Instructor
    Weblink
2628
MU209
  • Burger, Larry
    Sound Design Instructor
    Weblink
3320
KT117
  • Burgess, Cindy
    Switchboard Operator
    Weblink
2110
LH10
  • Burgin, Rick
    Adult Learning Center Instructor
    Weblink
2664
WT123
  • Burk, Richard (Rich)
    Theatre Instructor
    Weblink
2228
KT103
  • Burkett, Jeremy
    Agriculture Instructor / Livestock Judging Coach
    Weblink
2417
WA102
  • Burnett, Laura
    Community Education Specialist
    Weblink
3399
GW408C
  • Burnett, Richard (Dick)
    Power Technology Instructor
    Weblink
3066
CS119
  • Burton, Rebecca (Becky)
    Student Success Office Assistant
    Weblink
2089
GW350
  • Busby, Emily
    Residence Hall Area Coordinator
    Weblink
2851
RH100D
  • Byrd, Kimberly (Kim)
    Vice President, Student Services
    Weblink
2210
GW412A
Return to top of page
 
C
  • Campbell, Joseph
    English Instructor
    Weblink
2387
LH181
  • Candelaria, Peggy
    Admin. Assistant, Student Life
    Weblink
2394 UU402
  • Carlisle, Mindy
    Admissions Representative
    Weblink
2491
GW349B
  • Carlson, Chris
    Grounds and General Maintenance - Mechanic I
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Cavigelli, Jean-Pierre (J.P.)
    Museum Collections Specialist
    Weblink
3008
TM119
  • Chadderdon, Rachel
    Health Science Simulation Project Manager
    Weblink
3041
HS131
  • Chase, John
    Biology Instructor
    Weblink
2898 LS211
  • Chong, Kathy
    Computer Software Technician
    Weblink
2869
LH24
  • Christiansen, Marjory (Marge)
    Nurse Educator
    Weblink
2252 HS228
  • Christiansen, Russ
    Paramedic Program Director
    Weblink
2693
LH188
  • Christman, Paul
    Director of Purchasing
    Weblink
2633 GW311A
  • Clark, Darlyn
    Campus Security Officer
    Weblink
2688 SH205
  • Claunch, Donnie
    Library Specialist - Evening Circulation
    Weblink
2651
LI220
  • Clemens, Tonya
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2458
GW334D
  • Clifford, Thomas (Tom)
    Biology Instructor
    Weblink
2687 LS207
  • Coe, Kathleen (Kathy)
    Acad. Asst., School of Fine Arts and Humanites
    Weblink
2606
MU137
  • Colling, Lynnde
    Vice President, Administrative Services
    Weblink
2232
GW415A
  • Colman, Connie
    Adult Learning Center Instructor
    Weblink
2128
WT115
  • Colvert, Sarah
    English Instructor
    Weblink
2385
SH135
  • Connely, Melissa
    Earth Science Instructor
    Weblink
2017
EI119
  • Conte, William
    Theatre Instructor
    Weblink
3117
KT104
  • Cook, Lynnea (Lynn)
    Administrative Assistant, Physical Plant
    Weblink
2597 MA301
  • Coulter, Ronald (Ron)
    Music Instructor (Percussion)
    Weblink
2532
MU204
  • Covert, Andrea
    GEAR UP Student Success Team Lead
    Weblink
2082
SH104
  • Cowell, Jennifer
    Music (Strings/Orchestra) Instructor
    Weblink

2531
MU211

  • Craig, Lindsey
    Office Assistant, School of Science
    Weblink
3025
PS132
  • Crisp, Chris
    Campus Security Officer
    Weblink
2688
SH205
  • Crolla, Vince
    Western History Center Archivist
    Weblink
2131
LI 202C
Return to top of page
 
D
  • Dalen, Dan
    Dir., Athletic Training/P.E. Instructor
    Weblink
2518 TB163
  • Dalgarno, Janice (Jan)
    Executive Assistant to the President & Board
    Weblink
2547 GW307
  • Dalton, Ann
    Workforce Training Specialist
    Weblink
2085 GW408F
  • Davis, Kevon
    Assistant Men's Basketball Coach
    Weblink
3305
TB162
  • Day, Brice
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • de Vries, Janet
    Director, Student Success Services
    Weblink
2446 GW338
  • Deal, Michael
    Distance Education Technical Coordinator
    Weblink
2486
LH298F
  • DeClue, Lelani
    Anthropology Instructor
    Weblink
2280
LH192
  • DePaolo-Lara, Chelse
    Adult Learning Center Director
    Weblink
3036 WT125
  • DeSalvo, Michelle
    Librarian
    Weblink
2623 LI216
  • DeSalvo, Nick
    Mathematics Instructor
    Weblink
2504 PS127
  • DeVoogd, Thomas (Thom)
    Education Instructor
    Weblink
2226 LH151E
  • Dewitt, Darnell
    Sodexo - Catering
    Weblink
2395
UU109
  • Dike, Daniel
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2113 GW350
  • Doane, Paulann
    Executive Director of College Foundation
    Weblink
2684 GW306C
  • Dobby, Stephen (Steve)
    Business and Finance Instructor
    Weblink
2676
BU206
  • Dona, Janice
    UND/CC MOT Administrative Secretary
    Weblink
2613 LS103
  • Driscoll, Laura
    Executive Dean, Continuing Education
    Weblink
2733 GW408G
  • Dugan, Melody
    Adult Learning Center Office Assistant
    Weblink
2230
WT124
  • Dutro, Joseph (Joe)
    Enterprise Systems Administrator
    Weblink
2331
LH23
  • Dutton, David
    Enterprise Software Administrator
    Weblink
2403
LH18
  • Dyrek, John
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
Return to top of page
 
E
  • Edmondson, Vincent (Vince)
    Painter
    Weblink
2715
MA 202
  • Eggemeyer, Jason
    Drafting Instructor
    Weblink
2409 GW116H
  • Epperson, Paula
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2207 GW350
  • Ernwall, Judith
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Ewing, Charles
    World Languages Instructor (German)
    Weblink
2849
LH289
Return to top of page
 
F
  • Fichman, Lori
    Nurse Educator
    Weblink
2241 HS222
  • Fife, Evan
    Graphic Designer
    Weblink
2457
GW403
  • Finch, Marty
    Agriculture Instructor
    Weblink
2595 WA103
  • Finkle, Jason
    Campus Services I
    Weblink
2245
MA102
  • Finkle, Patti Wood
    Acting Director of Museums
    Weblink
3026
TM104
  • Fisher, Amanda
    Course Materials Manager - Campus Store
    Weblink
2714
UU
  • Fletcher, Lynn
    Institutional Researcher
    Weblink
2211 LH282C
2257
LI217
  • Foltz, Kyla
    Director, Admissions Services
    Weblink
2111 GW336
  • Francis, Dawn
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308A
  • Francis, Paul
    Grounds Maintenance I
    Weblink
2554 MA308D
  • Frankland, Erich
    Political Science Instructor
    Weblink
2490 LH175I
  • Frankland, Tammy
    Dean, School of Health Science
    Weblink
2495 HS202A
  • Fujita, Richard
    Director, Public Relations
    Weblink
3088 GW403A
Return to top of page
 
G
  • Gallagher, Gail
    Nurse Educator
    Weblink
2668
HS216
  • Gallegos, Danielle
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2112
GW349
  • Ganley, John
    Shipping and Receiving Assistant
    Weblink
2209
MA201A
  • Garner, Ginny
    Hospitality and Marketing Instructor
    Weblink
2600
BU109
  • Garner, Shelby
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2205
GW334E
  • Ginsbach, Diane
    Mathematics Instructor
    Weblink
2866 PS128
  • Goltermann, Bryan
    Preventive Maintenance Technician
    Weblink
3332 MA305
  • Goltermann, Tara
    ECLC Toddler Teacher
    Weblink
2586 ECLC
  • Goodwin, Larry (Sissy)
    Electric Power Technology Instructor
    Weblink
3802 CS107
  • Goss, Lisa A.
    Veteran & Hathaway Scholarship Coordinator
    Weblink
2510 GW317
  • Gosselin, Brandi
    Campus Security Officer
    Weblink
2688
SH205
  • Graham, Heather
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Graham, Megan
    Electronics Technology Instructor
    Weblink
2539 GW116D
  • Granados, Dora
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Grant, Kimberley
    Health Science Simulation Lab Assistant
    Weblink
2327
HS130
  • Greiner, Shari
    Admissions Representative
    Weblink
2049 GW349A
  • Griffith, Dallen
    Enterprise Data Coordinator
    Weblink

3729
LH2B

  • Griffith, Renee
    Education Instructor
    Weblink
2426 LH151D
  • Griswold, Chuck
    Telecommunications Systems Tech.
    Weblink
3050
LH8
  • Grywalski, Anna
    Theatre Instructor
    Weblink
2614
KT121
  • Gunnare, Dwight
    Women's Basketball Coach
    Weblink
2627 TB136C
Return to top of page
 
H
  • Hall, Douglas
    Communications Instructor
    Weblink
2496
KT146
  • Handeland, Arlis
    Theatre/Box Office Specialist
    Weblink
2365 KT102
  • Hanify, Sandra (Sandy)
    Facilities Coordinator
    Weblink
2265 GW414
  • Hanson, Chad
    Sociology Instructor
    Weblink
2219 LH175B
  • Hardy, Renee
    Academic Assistant, School of Science
    Weblink
2513
PS132
2715 MA202
  • Harrison, Cynthia
    Graphic Design Instructor
    Weblink
2673
VA118
  • Hasely, Tracy
    Director, Student Health Services
    Weblink
2263 UU211
  • Hawley, Russell
    Tate Museum Education Specialist
    Weblink
2890 TM108
  • Hayward, Justin
    Art (Drawing & Painting) Instructor
    Weblink
2663/3736 VA121
  • Hentzen, Audrey
    Medical Lab Technology Instructor
    Weblink
2632 LS111
  • Heron, Jo Ann
    Accounting Assistant
    Weblink
2622 GW302
  • Heuer, Brent
    Disability Services Counselor
    Weblink
2557 GW344
  • Higgins, Michelle
    Human Resources Specialist
    Weblink
2358 GW402A
  • Hills, Holly
    Office Assistant, Fine Arts and Humanities
    Weblink
2021 MU137
  • Hladik, Mark
    Learning Center Specialist - Math
    Weblink
2738
PS104A
  • Hoff, Cassady
    Occupational Therapy Asst. Instructor
    Weblink
2054
LH113A
  • Hollister, Tracey
    Mathematics Instructor
    Weblink
2545 PS129
  • Honken, Pamela
    Student Records Specialist
    Weblink
3212
GW321
  • Hornecker, Heath
    Agriculture Instructor
    Weblink
2525 WA101
  • House, Theresa (Terri)
    Assistant Director, Financial Services
    Weblink
2691 GW303D
  • Hout, William (Bill)
    Carpenter II
    Weblink
2715
MA202A
  • Huber, Heather
    Nursing Program Director
    Weblink
2717 HS104
  • Hughes, Jill
    English Instructor
    Weblink
2383 LH180
  • Hurtado, Daniel (Dan)
    Campus Security Officer
    Weblink
2688
SH205
  • Hyde, Melissa
    ECLC Teacher
    Weblink
2586 ECLC
Return to top of page
 
I
  • Icenogle, Lisa
    Editor and News Coordinator
    Weblink
2372 GW403
  • Innella Maiers, Valerie
    Art History Instructor
    Weblink
2060 VA128
   
Return to top of page
 
J
  • Jacobs, Kendall
    Mathematics Instructor
    Weblink
2043 PS338
  • Jensen, William (Bill)
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Johnson, Alexia
    Respiratory Therapy Clinical Ed. Coordinator
    Weblink
2470
HS117
  • Johnson, Chauncy
    Director, Human Resources
    Weblink
2025
GW402E
  • Johnson, Jason
    Ag. Instructor/Asst. Livestock Judging Coach
    Weblink
2040
WA104
  • Johnson, Rick
    Clinical Educ. Coord.-Radiography
    Weblink
2718 HS118A
  • Johnson, Robin
    Supervisor, Buildings/Maint. & Operations
    Weblink
2360 MA308A
  • Johnson, Scott
    Anatomy and Physiology Instructor
    Weblink
2001 LS208
  • Johnstone, Laurie
    Scholarship & Enroll. Serv. Systems Coord.
    Weblink
2636 GW316
  • Jones, Lance
    Director, Campus Security/Judicial Review
    Weblink
2672 SH204
  • Jones, Pamela (Pam)
    Center for Excellence Training Coordinator
    Weblink
2639
BU126
  • Jones, Todd
    Agriculture Instructor
    Weblink
Return to top of page
 
K
  • Kay, Erin
    ECLC Receptionist/Bookkeeper
    Weblink
2586
ECLC
  • Kelly, Robert (Bob)
    Custodial Crew Leader
    Weblink
2245 MA102
  • Keogh, Michael (Mike)
    Art (Photography) Instructor
    Weblink
2697 VA125
  • Kerr, Guadalupe (Lupe)
    Academic Asst., School of Health Science
    Weblink
2235
HS202
  • Kidd, Deborah
    Business Law Instructor
    Weblink
2062
BU208
  • King, Donald (Don)
    Enterprise Database Administrator
    Weblink
2034 LH2D
  • Kirkman, Amy
    Student Success Counselor
    Weblink
2604
GW347
  • Knudson, Ardell
    Engineering Instructor
    Weblink
2248 PS211
  • Kosine, Brandon
    Psychology Instructor
    Weblink
2221
LH175C
  • Kreckel, Kenneth (Ken)
    Extractive Resources Tech. Instructor
    Weblink
3457 PS115
  • Kubichek, Mary
    Paralegal Instructor
    Weblink
2618 LH175H
  • Kuck, Fred
    Radiography Instructor
    Weblink
2239 HS119
  • Kuhlman, Mark
    Mathematics Instructor
    Weblink
2369 PS130
  • Kuhn, Debra (Deb)
    Testing Center Specialist
    Weblink
3850
BU123
Return to top of page
 
L
  • Lam-Pickett, Jeana
    BOCES Program Specialist
    Weblink
3309
GW318
  • Lamborn, Breann
    UND/CC MOT Professor/Coordinator
    Weblink
2223 LS102
  • Landen, Robyn
    Director of Financial Services/Controller
    Weblink
2362 GW303F
  • Landen, William (Bill)
    Assoc. V.P. for Student Serv./Ath. Director
    Weblink
2667 GW412B
  • Lareau, Benjamin (Ben)
    English Instructor
    Weblink
2382 LH182
  • LeClair, Brett
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • LeClair, Leslie
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Legler, Patti
    Nurse Educator
    Weblink
2277
HS207
  • Lengel, Joseph
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Lenth, Kevin
    Computer Science Instructor
    Weblink
2519
PS341
  • Lenth, Kristen
    Music (Voice) Instructor
    Weblink
2685
MU208
  • Lewallen, Mary
    Student Success Specialist
    Weblink
3315 GW342
  • Lewandowski, Morgan
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Lewis, Donald (Don)
    Computer Support Technician
    Weblink
2778
LH3B
  • Litke, Melissa
    ECLC Team Leader
    Weblink
2586
ECLC
  • Looper, Luba
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Lord, Jeffrey (Jeff)
    Campus Security Officer
    Weblink
2688
SH205
  • Loro, Elizabeth
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Loucks, Heidi
    Nurse Educator
    Weblink
2234
HS206
  • Lovercheck-Saunders, Tanis
    History Instructor
    Weblink
2348
LH175D
  • Lowe, Kenneth (Ken)
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308A
  • Lucero, Laura
    Publications Coordinator
    Weblink
2845
GW403
  • Luers, Beth
    Secretary to V.P. of Student Services
    Weblink
2201
GW412
Return to top of page
 
M
  • Madariaga, Marianne
    Nurse Educator
    Weblink
2485
HS103
  • Madsen, Bernardino (Dino)
    Med. Lab. Tech. Instructor
    Weblink
2522 LS112
  • Madura, Nancy
    Art (Commercial) Instructor
    Weblink
2507 VA115
  • Maguire, Christine L.
    Human Resources Admin. Asst.
    Weblink
2727
GW402
  • Mahlum, Kerri
    Early Childhood Education Instructor
    Weblink
2430 LH151C
  • Mahlum, Trevor
    Dean, Educational Resources
    Weblink
2133
LH132F
  • Malone, Michael
    Process Control Technology Instructor
    Weblink
3124
EI118
  • Marker, Stephanie
    Student Success Advisor, GEAR UP
    Weblink
2904
SH102
  • Marquard, Paul
    Physics/Engineering Instructor
    Weblink
2250 PS210
  • Martin, Wayne
    Sodexo - Chef Manager
    Weblink
2395
UU108
  • Marvel, Roberta (Robbi)
    Flex Lab Instructor
    Weblink
2523 BU404C
  • Matheson, Shereen
    Executive Asst. to V.P. for Academic Affairs
    Weblink
2229
GW407
  • Mathisen, Karel
    Interim Webmaster
    Weblink
2456 GW403
  • Matthies, Brad
    Director, Goodstein Foundation Library
    Weblink
2036
LI223
  • Mayfield, Bill
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Mayfield, Charles
    Construction Technology Instructor
    Weblink
2674
WT129B
  • McCool, Mark
    Machine Tool Technology Instructor
    Weblink
2508
WT129C
  • McDermott, Kevin
    Mathematics Instructor
    Weblink
2704 PS212
  • McGee, Marguerite (Maggie)
    Adult Learning Center Instructor
    Weblink
2128
WT115
  • McIntyre, Jacob (Jake)
    Mathematics Instructor
    Weblink
2769
PS339
  • McLean, Cody
    Custodial Crew Leader
    Weblink
2038/2695 MA308
  • McLemore, Michael (Mike)
    Media Technician
    Weblink
2009 WT108
  • McMillan, Katie
    Grants Coordinator
    Weblink
2488 GW309B
  • Mechalke, Eric
    Chemistry Instructor
    Weblink
2450 PS312
  • Mehn, Mark
    Chemistry Instructor
    Weblink
2370
PS311
  • Melton, Kyle
    Theatre Instructor (Lighting/Design)
    Weblink
2374
KT105
  • Meryhew, Barb
    Director of Student Life
    Weblink
2249 UU405
2609 MA101
  • Mietz, Joshua
    Music Instructor
    Weblink
2246
MU206
  • Mikels, Ashley
    Workforce Training Specialist
    Weblink
2124
GW408D
  • Millan, Mitchel (Miko)
    Chemistry Instructor
    Weblink
3017
PS330
  • Millan, Teresa
    Digital Learning Specialist
    Weblink
3882
LH298G
  • Miller, Anna
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2503 GW334B
  • Miller, Darin
    Welding Instructor
    Weblink
2278
WT145
  • Miller, Kelsee
    Adult Learning Center Instructor
    Weblink
2895
WT102
  • Miller, Scott
    Assistant HR Director
    Weblink
2010
GW402F
  • Moenkhaus, Karen
    English Center Director
    Weblink
3324
SH134
  • Moline, Michael (Mike)
    Physical Education Instructor
    Weblink
2259
TB161
  • Mondle, David
    Grounds/General Maintenance Mechanic II
    Weblink
2554
MA308
  • Mondle, Joyce
    Office Assistant, School of Business & Industry
    Weblink
2389
CS116
  • Morris, Jeffrey (Jeff)
    Diesel Technology Instructor
    Weblink
2451
CS149
  • Murrell, Jeanette
    Librarian
    Weblink
2549
LI214
Return to top of page
 
N
  • Neal, Dean
    Building Systems Mechanic
    Weblink
3458 MA305
  • Neff, Melissa
    Occupational Therapy Asst. Instructor
    Weblink
3112
LH113D
  • Nesterenko, Dmitriy
    Safety/Facility Planning Analyst
    Weblink
2050 MA302C
  • Neubert, Douglas (Doug)
    Program Director, Respiratory Therapy
    Weblink
2544 HS113
  • Ngo, Libby
    Library Specialist - A
    Weblink
2367
LI220
2220 GW323
  • Nickodemus, Matthew
    Mathematics Instructor
    Weblink
2770
PS340
  • Nix, Linda
    Associate Director of Alumni Relations
    Weblink
2218 GW306D
  • Nolan, Scott
    General Business Instructor
    Weblink
2506 BU110
  • Nolte, Walter (Walt)
    President
    Weblink
2548 GW307B
  • Norvell, Shelly
    Admin. Assistant, Information Technology
    Weblink
2315
LH9
  • Nottingham, Kathleen (Kathy)
    Associate Controller
    Weblink
2852 GW303E
Return to top of page
 
O
  • Oderman, Jed
    General Maint. Mechanic I
    Weblink
2554 MA308
  • O'Donnell, Danny
    Diesel Mechanic/Fabricator
    Weblink
2554 MA308
  • Olm, James (Jim)
    Music Theatre/Voice Instructor
    Weblink
3716 KT125
  • Olson, Michael (Mike)
    Art (Ceramics) Instructor
    Weblink
2509 VA111
  • Ordiway, John
    Psychology Instructor
    Weblink
2281
LH175E
  • Oster, Rodney
    Plumber, Licensed Master
    Weblink
3336 MA305
  • Ott, Elizabeth (Liz)
    Accounting Instructor
    Weblink

2493
BU204

  • Otto, Dennis
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Oxley, Mark
    Accounting Instructor
    Weblink
2414
BU108
Return to top of page
 
P
  • Pacheco, Ray
    GEAR UP Regional Director
    Weblink

2842
SH103

  • Padilla, Steve
    Custodian/Fitness Ctr. Maintenance
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Parker, Tom
    Ag Instructor/Rodeo Coach
    Weblink
2262
WA107
  • Pederson, Justin
    IT Network Coordinator
    Weblink
2481
LH2E
  • Pehrson, Justin
    Online Communications Specialist
    Weblink
2266
GW403
  • Pepple, Jennifer (Jenn)
    Workforce Training Specialist
    Weblink
3060
GW408J
  • Perry, Margo H.
    Academic Testing Center Coordinator
    Weblink
2212
BU120
  • Perry, Patrick
    Campus Services I
    Weblink
2245
MA102
  • Perry, Scott
    Supervisor Grounds Maintenance
    Weblink
2554 MA308C
  • Peterson, Tanya
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2354 GW334
  • Phillips, Kelsey
    Biology Instructor
    Weblink
2873
EI121
  • Pickering, Marilee
    Payroll Specialist
    Weblink
2675 GW402C
  • Politte, Kelly
    Nurse Educator
    Weblink
2279 HS205
  • Polley, Sharyn
    Biology Instructor
    Weblink

  • Pollock, Vicki
    Lifelong Learning Specialist (OLLI)
    Weblink
2097 GW408A
  • Popilek, Thomas (Tom)
    HVAC Technician
    Weblink
3297
MA302A
  • Potter, Dustin (Chantz)
    Ranch Manager
    Weblink
TBA
Ranch Campus
  • Powell, Shawn
    Dean, School of Social/Behavioral Science
    Weblink
2550 LH166
  • Price, Deborah (Debbie)
    Computer Support Technician
    Weblink
2442 LH3C
  • Przybylowicz, Debra (Debbie)
    Purchasing Specialist
    Weblink
2035 GW311
  • Pyle, Tracie
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
Return to top of page
 
Q
  • Quealy-Berge, Diana
    Addictionology Instructor
    Weblink
2590
LH194
  • Quinn, Kathleen
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
Return to top of page
 
R
  • Ramage, Elliott
    Assoc. Director of Donor Relations, Foundation
    Weblink
2325
GW306A
  • Rasmussen, Terry
    English Instructor
    Weblink
2480 PS336
  • Raymond, Amy
    Pharmacy Technology Instructor
    Weblink
3311
LH104
  • Rennich, Ronald
    Campus Services Crew Leader
    Weblink
2048
MA102
  • Roberts, Glen
    Diesel Power Tech. Instructor
    Weblink
2709 CS150
  • Roberts, Matthew (Matt)
    Copy Center Operator
    Weblink
2594
LH11
  • Robinson, Will
    Biology Instructor
    Weblink
2359 LS206
  • Rodriguez, Cara
    English Instructor
    Weblink
2116
SH131
  • Rogers, Chancey
    Campus Security Officer
    Weblink
2688 SH205
  • Rogers, Terry
    Communications Inst./Forensics Coach
    Weblink
2648 KT144
  • Romero, Nita
    Associate Registrar - Graduation Duties
    Weblink
2499 GW325
  • Romsa, Elizabeth
    Custodian
    Weblink
2038
MA308
  • Roumell, Sheri
    Director, Pharmacy Technology
    Weblink
3033
LH103A
  • Rowley, Cammy
    Early Childhood Education Instructor
    Weblink
3321 LH151F
  • Russell, Brook
    Statistics Instructor
    Weblink
3057 PS335
  • Russell, Dan
    Men's Basketball Coach
    Weblink
2626 TB132D
  • Russell, Maya
    Political Science Instructor
    Weblink
2764
LH175A
  • Ryan, Linda
    Art (Metals, Sculpture) Instructor
    Weblink
2671 VA105
Return to top of page
 
S
  • Sanchez, Allen
    Building Structures Foreman
    Weblink
2715 MA202
  • Sawyer, Darby
    English Center Instructor
    Weblink
3356 SH132B
  • Sawyer, Michael (Mike)
    Facilities Operations Director
    Weblink
2492 MA301A
  • Schafer, Megan
    Accounting Assistant
    Weblink
2264 GW302
  • Schaff, Deanna
    Director of Museums
    Weblink
2077 TM102
  • Schellberg, Thomas (Tom)
    Economics Instructor
    Weblink
2454 LH175G
  • Schneider, Sarah
    Workforce Training Specialist
    Weblink
3847
GW408E
  • Sharman, Angel
    Volleyball Coach/PE Dept. Head
    Weblink
2335 TB136B
  • Siemens, David (Dave)
    Director of Digital Learning
    Weblink
3330 LH298C
  • Siems, Erin
    Student Records Specialist
    Weblink
3123
GW326
  • Sigler, Sue
    Adult Learning Center Instructor
    Weblink
3040
WT115
  • Simon, Joseph (Joe)
    General Business Instructor
    Weblink
2376 BU203
  • Sims, Leanne
    Student Success Counselor
    Weblink
2231
GW346
  • Skimbova, Anna
    GEAR UP Assistant
    Weblink
2047
SH101
  • Snyder, Kathleen (Kathy)
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Sonesen, Donna
    Early Childhood Learning Ctr. Director
    Weblink
2586
ECLC
  • Sosalla, Crystal
    Acad. Assistant, School of Soc./Behav. Sci.
    Weblink
2368 LH166
  • Stagg, Mala
    Enrollment Services Specialist
    Weblink
2206 GW350
  • Stahley-Cummings, Melissa
    Director of Assessment
    Weblink
2349
LH282B
  • Stapleton, Belle
    Custodial Crew Leader
    Weblink
2038/2695 MA301
  • Steinle, Mark
    Construction/Welding Instructor
    Weblink
2411 WT146
  • Stenson, Carley
    Administrative Assistant, Cont. Education
    Weblink
3401
GW408
  • Stevenson, Nancy
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Stewart, Claudia
    Mathematics Instructor
    Weblink
2520 PS344
  • Stockham, Gweneth (Gwen)
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Stoner, Bailey
    Occupational Therapy Asst. Instructor (PT)
    Weblink
2855
LH113C
  • Stoner, Vikki
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Straka, Daniel (Dan)
    Systems Administrator
    Weblink
2399
LH2C
  • Stricklin, Teresa
    Mathematics Instructor
    Weblink
2615
PS342
  • Suhr, Tracy
    Nurse Educator
    Weblink
2619
HS103
3560 GW116G
  • Sundell, Kent
    Geology Instructor
    Weblink
2498 TM103
  • Sutton, Cindy
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Sveda, Danica
    Library Specialist - Day Circulation
    Weblink
2582
LI222
  • Svensen, Michael (Mike)
    Custodial Crew Leader
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Swedberg, Debra
    Mathematics Instructor
    Weblink
2251 PS343
Return to top of page
 
T
  • Talbott, Kim
    Psychology Instructor
    Weblink
3068
LH175F
  • Taylor, Robert
    HVAC Technician
    Weblink
3335 MA305
  • Telck, Tiptida
    Custodian
    Weblink
2038/2695 MA308
  • Theobald, Joanne
    Wellness Center Counselor
    Weblink
2255
UU216
  • Todd, Marcus
    Technical Director
    Weblink
2660
KT106
  • Tooker, Sarah
    Accountant
    Weblink
2364
GW303C
  • Travers, Lesley
    Dean, School of Business and Industry
    Weblink
2448 BU103/CS117
  • Trohkimoinen, Karen
    Payroll Specialist
    Weblink
2254
GW402D
  • Trottier, Sarah
    ECLC Teacher
    Weblink
2586 ECLC
  • Tyson, Jonathan
    Sodexo - General Manager
    Weblink
2126
UU107
Return to top of page
 
U
  • Unruh, Eric
    Dean, School of Fine Arts and Humanities
    Weblink
2537 MU132
   
Return to top of page
 
V
  • Van Houten, Peter (Pete)
    Communication Instructor
    Weblink
2375 LH151B
  • Vasquez, David
    Hardscape/Landscape Crew Leader
    Weblink
2027 MA308D
  • Voigt, Darry
    Executive Director, Enrollment Services
    Weblink
2596 GW324
  • VonSeggern, Jody
    Library/Help Desk Specialist
    Weblink
2371
LI124
  • Vreeman, Zach
    Choral Instructor
    Weblink
2603
MU207
Return to top of page
 
W
  • Walden, Melinda (Mindy)
    Nurse Educator
    Weblink
2238
HS204
  • Waldron, Randal (Randy)
    Automotive Instructor
    Weblink
2386 CS118
  • Wallace, Teresa
    Director of Counseling
    Weblink
2621 UU215
  • Washut, Arthur (Art)
    Criminal Justice Instructor
    Weblink
2711 LH164
  • Weaver, Laurie
    Radiology Dept. Head
    Weblink
2587 HS105
  • Weaver, Samuel
    Political Science Instructor
    Weblink
2629
LH191
  • Weber, Vickie
    Accounting Specialist
    Weblink
2244 GW302C
  • Wheatley, Georgia
    Women's & Gender Studies Program Director
    Weblink
2700 BU210
  • Wheeler, Gretchen
    Communication Instructor; Director - CC Center for Learning Through Service
    Weblink
2390 KT143
  • Whipps, Nicholas
    Student Activities Coordinator
    Weblink
2638
UU404
  • Whited, Sara
    Custodian
    Weblink
2038/2695
MA308
  • Whyde, Julia
    English Instructor
    Weblink
2502
SH140
  • Widman, Ashley
    Statistics Instructor
    Weblink
2560
PS329
  • Wilhite, Carla
    UND/CC MOT Assistant Professor
    Weblink
2534
LS101
  • Williams, Donielle
    Desktop Support Coordinator
    Weblink
2016
LH3A
  • Wilson, Grant
    Dean, School of Science
    Weblink
2593 PS132A
  • Wise, Rebekah (Becky)
    Executive Assistant, Foundation
    Weblink
2256
GW306
  • Wisely, Beth
    Earth Science Instructor
    Weblink
2233
TM105
  • Wonser, Marla
    Occupational Therapy Asst. Instructor
    Weblink
2867 LH113B
  • Wright, Rachel
    Acad. Assistant, School of Business & Industry
    Weblink
2494
BU103
  • Wright, Timothy (Tim)
    Vice President for Academic Affairs
    Weblink
2706
GW407B
  • Wykert, Todd
    Director of Media Services
    Weblink
2555
WT109
Return to top of page
 
X
   
   
Return to top of page
 
Y
  • Youmans-Jones, Jodi
    Dance, Theatre Instructor
    Weblink
2690 KT156
  • Young, Andrew
    Physics Instructor
    Weblink
2243
PS206
Return to top of page
 
Z
  • Zajic, Kurt
    Grounds Gen. Maint. Mechanic II
    Weblink
2027 MA308D
  • Zoby, David
    English Instructor
    Weblink
2379 SH119
Return to top of page

| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

A
  • Alexia Johnson
    2470, HS117, Respiratory Therapy Clinical Education Coordinator
    Weblink
  • Allen Sanchez
    2715, MA202, Building Structures Foreman
    Weblink
  • Amanda (Mindy) Carlisle
    2491, GW349B, Admissions Representative
    Weblink
  • Amanda Fisher
    2714, UU Campus Store, Course Materials Manager
    Weblink
  • Amber Battista Olson
    2650, LI, Library Specialist - Accounting and Office Support
    Weblink
  • Amy Kirkman
    2604, GW347, Student Success Counselor
    Weblink
  • Amy Raymond
    3311, LH104, Pharmacy Technology Instructor
    Weblink
  • Andrea Covert
    2082, SH104, GEAR UP Student Success Team Lead
    Weblink
  • Andrew Young
    2243, PS206, Physics Instructor
    Weblink
  • Angel Sharman
    2335, TB136B, Volleyball Coach/PE Dept. Head
    Weblink
  • Ann Dalton
    2085, GW408F, Workforce Training Specialist
    Weblink
  • Anna Grywalski
    2614, KT121, Costume Designer
    Weblink
  • Anna Miller
    2503, GW334B, Enrollment Services Specialist
    Weblink
  • Anna Skimbova
    2047, SH101, GEAR UP Assistant
    Weblink
  • Ardell Knudson
    2248, PS211, Engineering Instructor
    Weblink
  • Arlis Handeland
    2365, KT102, Theatre/Box Office Specialist
    Weblink
  • Art Washut
    2711, LH164, Criminal Justice Instructor
    Weblink
  • Ashley Mikels
    2124, GW408D, Workforce Training Specialist
    Weblink
  • Audrey Hentzen
    2632, LS111, Medical Lab Technology Instructor
    Weblink
Return to top of page
B
  • Bailey Stoner
    2855, LH113C, Occupational Therapy Assistant Instructor (Part Time)
    Weblink
  • Barb Meryhew
    2249, UU405, Director of Student Life
    Weblink
  • Becky Bishop
    2449, GW303B, Accounts Payable Specialist
    Weblink
  • Becky Burton
    2089, GW350, Student Success Office Assistant
    Weblink
  • Becky Wise
    2256, GW306, Executive Assistant, Foundation
    Weblink
  • Belle Stapleton
    2038/2695, MA301, Custodial Crew Leader
    Weblink
  • Ben Lareau
    2382, LH182, English Instructor
    Weblink
  • Bernardino (Dino) Madsen
    2522, LS112, Medical Lab. Tech. Instructor
    Weblink
  • Beth Floyd
    2257, LI217, Librarian
    Weblink
  • Beth Luers
    2201, GW412, Secretary to V.P. of Student Services
    Weblink
  • Beth Wisely
    2233, TM105, Earth Science Instructor
    Weblink
  • Bill Hout
    2715, MA202A, Carpenter II
    Weblink
  • Bill Jensen
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Bill Landen
    2667, GW412B, Assoc. V.P. for Student Services/Athletic Director
    Weblink
  • Bill Mayfield
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Bill Mixer
    2670, EI108, Environmental Training Instructor
    Weblink
  • Blake Harkins
    2715, MA202, Carpenter
    Weblink
  • Bob (Robert) Kelly
    2245, MA102, Campus Services I
    Weblink
  • Brad Matthies
    2036, LI223, Director, Goodstein Foundation Library
    Weblink
  • Brandi Atnip
    2541, LS110, Biology Instructor
    Weblink
  • Brandi Gosselin
    2688, SH205, Campus Security Officer
    Weblink
  • Brandon Kosine
    2221, LH175C, Psychology Instructor
    Weblink
  • Breann Lamborn
    2223, LS102, UND/CC MOT Professor/Coordinator
    Weblink
  • Brent Heuer
    2557, GW344, Disability Services Counselor
    Weblink
  • Brett LeClair
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Brice Day
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Brook Russell
    3057, PS335, Statistics Instructor
    Weblink
  • Bryan Goltermann
    3332, MA305, Preventive Maintenance Technician
    Weblink
Return to top of page
C
  • Cammy Rowley
    3321, LH151f, Early Childhood Education Instructor
    Weblink
  • Cara Rodriguez
    2116, SH131, English Instructor
    Weblink
  • Carla Wilhite
    2534, LS101, UND/CC MOT Assistant Professor
    Weblink
  • Carley Stenson
    3401, GW408, Administrative Assistant, Continuing Education
    Weblink
  • Cassady Hoff
    2054, LH113A, Occupational Therapy Assistant Program Instructor
    Weblink
  • Chad Hanson
    2219, LH175B, Sociology Instructor
    Weblink
  • Chancey Rogers
    2688, SH205, Campus Security Officer
    Weblink
  • Chantz Potter
    TBA, Ranch Campus, Ranch Manager
    Weblink
  • Charles Ewing
    2849, LH289, World Languages Instructor (German)
    Weblink
  • Charles Mayfield
    2674/2477, WT129B, Construction Technology Instructor
    Weblink
  • Chauncy Johnson
    2025, GW402E, Director of Human Resources
    Weblink
  • Chelse DePaolo-Lara
    3036, WT125, Adult Learning Center Director
    Weblink
  • Chris Carlson
    2038/2695, MA308, Grounds and General Maintenance - Mechanic I
    Weblink
  • Chris Crisp
    2688, SH205, Campus Security Officer
    Weblink
  • Christine Maguire
    2727, GW402, Human Resources Administrative Assistant
    Weblink
  • Chuck Griswold
    3050, LH8, Telecommunications Systems Technician
    Weblink
  • Cindy Burgess
    2110, LH10, Switchboard Operator
    Weblink
  • Cindy Sutton
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Claudia Stewart
    2520, PS344, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Cody McLean
    2038/2695, MA308, Custodial Crew Leader
    Weblink
  • Connie Colman
    2128, WT115, Adult Learning Center Instructor
    Weblink
  • Crystal Sosalla
    2368, LH166, Acad. Assistant, School of Social & Behavioral Sciences
    Weblink
Return to top of page
D
  • Dale Anderson
    2361, EI108, Fire Science Instructor
    Weblink
  • Dallen Griffith
    3729, LH2B, Enterprise Data Coordinator
    Weblink
  • Dan Dalen
    2518, TB163, Director, Athletic Training Educ./P.E. Instructor
    Weblink
  • Dan Hurtado
    2688, SH205, Campus Security Officer
    Weblink
  • Dan Russell
    2626, TB162, Men's Basketball Coach
    Weblink
  • Dan Straka
    2399, LH2C, Systems Administrator
    Weblink
  • Dana Boe
    2015, GW309A, Grants Specialist
    Weblink
  • Danica Sveda
    2582, LI222, Library Specialist - Day Circulation
    Weblink
  • Daniel Dike
    2113, GW350, Enrollment Services Specialist
    Weblink
  • Danielle Gallegos
    2112, GW349, Enrollment Services Specialist
    Weblink
  • Danny O'Donnell
    2554, MA308, Diesel Mechanic/Fabricator
    Weblink
  • Darby Sawyer
    3356, SH132B, English Center Instructor
    Weblink
  • Darin Miller
    2278, WT145, Welding Instructor
    Weblink
  • Darlyn Clark
    2688, SH205, Campus Security Officer
    Weblink
  • Darry Voigt
    2596, GW324, Executive Director, Enrollment Services
    Weblink
  • David (Dave) Arndt
    2521, GW116E, Electronics Instructor
    Weblink
  • David Bodily
    2322, HS128, Health Science Simulation Program Director
    Weblink
  • David Dutton
    2403, LH18, Enterprise Software Administrator
    Weblink
  • David Mondle
    2554, MA308, Grounds/General Maintenance Mechanic II
    Weblink
  • David (Dave) Siemens
    3330, LH298C, Director of Distance Education
    Weblink
  • David Vasquez
    2027, MA308D, Hardscape/Landscape Crew Leader
    Weblink
  • David Zoby
    2379, SH119, English Instructor
    Weblink
  • Dawn Francis
    2038/2695, MA308A, Custodian
    Weblink
  • Dean Neal
    3458, MA305, Building Systems Mechanic
    Weblink
  • Deanna Schaff
    2077, TM102, Director of Museums
    Weblink
  • Debbie Price
    2442, LH3C, Computer Support Technician
    Weblink
  • Debbie Przybylowicz
    2035, GW311, Purchasing Specialist
    Weblink
  • Deborah Kidd
    2062, BU208, Business Law Instructor
    Weblink
  • Debra (Deb) Kuhn
    3850, BU123, Testing Center Specialist
    Weblink
  • Debra Swedberg
    2251, PS343, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Denise Bressler
    2215, GW306B, Chief Financial Officer, CC Foundation
    Weblink
  • Dennis Otto
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Diana Quealy-Berge
    2590, LH194, Addictionology Instructor
    Weblink
  • Diane Ginsbach
    2866, PS128, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Diane Mestas
    2609, MA101, Mail Clerk
    Weblink
  • Dick Burnett
    3066, CS119, Power Technology Instructor
    Weblink
  • Dino Madsen
    2522, LS112, Medical Lab. Tech. Instructor
    Weblink
  • Dmitriy Nesterenko
    2050, MA302C, Safety/Facility Planning Analyst
    Weblink
  • Don King
    2034, LH2D, Enterprise Database Administrator
    Weblink
  • Don Lewis
    2778, LH3B, Computer Support Technician
    Weblink
  • Donielle Williams
    2016, LH3A, Desktop Support Coordinator
    Weblink
  • Donna Sonesen
    2586, ECLC, Early Childhood Learning Ctr. Director
    Weblink
  • Donnie Claunch
    2651, LI220, LIbrary Specialist - Evening Circulation
    Weblink
  • Dora Granados
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Doug Bull
    2628, MU209, Music (Band/Brass) Instructor
    Weblink
  • Doug Neubert
    2544, HS113, Program Director, Respiratory Therapy
    Weblink
  • Dustin (Chantz) Potter
    TBA, Ranch Campus, Ranch Manager
    Weblink
  • Dwight Gunnare
    2627, TB136C, Women's Basketball Coach
    Weblink
Return to top of page
E
  • Elizabeth (Liz) Ott
    2493, BU204, Accounting Instructor
    Weblink
  • Elizabeth Loro
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Elizabeth Romsa
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Elliott Ramage
    2325, GW306A, Associate Director of Donor Relations, CC Foundation
    Weblink
  • Emily Busby
    2851, RH100D, Residence Hall Area Coordinator
    Weblink
  • Eric Atkins
    3116, LH288, World Languages Instructor (Spanish)
    Weblink
  • Eric Mechalke
    2450, PS312, Chemistry Instructor
    Weblink
  • Eric Unruh
    2537, MU122, Dean, School of Fine Arts and Humanities
    Weblink
  • Erich Frankland
    2490, LH175I, Political Science Instructor
    Weblink
  • Erin Kay
    2586, ECLC, ECLC Receptionist/Bookkeeper
    Weblink
  • Erin Siems
    3123, GW326, Student Records Specialist
    Weblink
  • Evan Fife
    2457, GW403, Graphic Designer
    Weblink
  • Evert Brown
    2407, EI 111/120, Biology Instructor
    Weblink
Return to top of page
F
  • Fred Kuck
    2239, HS119, Radiography Instructor
    Weblink
Return to top of page
G
  • Gail Gallagher
    2668, HS216, Nurse Educator
    Weblink
  • Gary Becker
    2242, BU209, Accounting Instructor
    Weblink
  • Georgia Wheatley
    2700, BU210, Women's and Gender Studies Program Director
    Weblink
  • Ginny Garner
    2600, BU109, Hospitality and Marketing Instructor
    Weblink
  • Glen Roberts
    2709, CS150, Diesel Power Tech. Instructor
    Weblink
  • Grant Wilson
    2593, PS132A, Dean, School of Science
    Weblink
  • Gretchen Wheeler
    2390, KT143, Communication Instructor; Director - CC Center for Learning Through Service
    Weblink
  • Guadalupe (Lupe) Kerr
    2235, HS202, Academic Assistant, School of Health Science
    Weblink
  • Gweneth (Gwen) Stockham
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
Return to top of page
H
  • Heath Hornecker
    2525, WA101, Agriculture Instructor
    Weblink
  • Heather Graham
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Heather Huber
    2717, HS104, Nursing Program Director
    Weblink
  • Heidi Loucks
    2234, HS206, Nurse Educator
    Weblink
  • Holly Hills
    2021, FA303, Office Assistant - School of Fine Arts and Humanities
    Weblink
Return to top of page
I  
Return to top of page
J
  • J.P. Cavigelli
    3008, TM119, Museum Collections Specialist
    Weblink
  • Jacob (Jake) McIntyre
    2769, PS339, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Jan Dalgarno
    2547, GW307, Executive Assistant to the President and Board of Trustees
    Weblink
  • Janet de Vries
    2446, GW338, Director, Student Success Services
    Weblink
  • Janet Hoyt
    3309, GW318, BOCES Program Specialist
    Weblink
  • Janice Dona
    2613, LS103, UND/CC MOT Administrative Secretary
    Weblink
  • Jared Bowden
    2064, PS207, Physics Instructor
    Weblink
  • Jason Eggemeyer
    2409, GW116H, Drafting Instructor
    Weblink
  • Jason Finkle
    2245, MA102, Campus Services I
    Weblink
  • Jeana Lam-Pickett
    3309, GW318, BOCES Program Specialist
    Weblink
  • Jeanette Murrell
    2549, LI214, Librarian
    Weblink
  • Jean-Pierre (J.P.) Cavigelli
    3008, TM104, Museum Collections Specialist
    Weblink
  • Jed Odermann
    2554, MA308, Grounds and General Maintenance - Mechanic
    Weblink
  • Jeff Lord
    2688, SH205, Campus Security Officer
    Weblink
  • Jeff Morris
    2451, CS149, Diesel Technology Instructor
    Weblink
  • Jeff Sun
    3560, GW116G, GIS Instructor
    Weblink
  • Jenn Pepple
    3060, GW408J, Workforce Training Specialist
    Weblink
  • Jennifer Cowell
    2531, MU211, Music (Strings/Orchestra) Instructor
    Weblink
  • Jeremy Burkett
    2417, WA102, Agriculture Instructor / Livestock Judging Coach
    Weblink
  • Jerome Patrick (Pat) Allen
    2695, MA301A, Supervisor of Custodial Services
    Weblink
  • Jill Hughes
    2383, LH180, English Instructor
    Weblink
  • Jim Olm
    3716, KT125, Music Theatre/Voice Instructor
    Weblink
  • Jo Ann Heron
    2622, GW302, Accounting Assistant
    Weblink
  • Jodi Youmans-Jones
    2690, KT156, Dance and Theatre Instructor
    Weblink
  • Jody VonSeggern
    2371, LI, Library/Help Desk Specialist
    Weblink
  • Joe Dutro
    2331, LH23, Enterprise Systems Administrator
    Weblink
  • Joe Simon
    2376, BU203, General Business Instructor
    Weblink
  • John Chase
    2898, LS211, Biology Instructor
    Weblink
  • John Dyrek
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • John Ganley
    2209, MA201A, Shipping and Receiving Assistant
    Weblink
  • Jon Blesi
    2459, GW116F, Electronics Technology Instructor
    Weblink
  • Jonathan Tyson
    2126, RC, Sodexo Food Service General Manager
    Weblink
  • Joseph Campbell
    2387, LH181, English Instructor
    Weblink
  • Joseph Lengel
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Joyce Mondle
    2389, CS116, Office Assistant - School of Business and Industry
    Weblink
  • Judith Ernwall
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Julia Whyde
    2502, SH140, English Instructor
    Weblink
  • Justin Hayward
    2663/3736, VA121, Art (Drawing & Painting) Instructor
    Weblink
  • Justin Pederson
    2481, LH2E, IT Network Coordinator
    Weblink
  • Justin Pehrson
    2266, GW403, Online Communications Specialist
    Weblink
Return to top of page
K
  • Kara Bokor
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Karel Mathisen
    2456, GW403, Interim Webmaster
    Weblink
  • Karen Arnold
    2099, GW408B, Lifelong Learning Specialist
    Weblink
  • Karen Buettner-Price
    2683, HS223, Nurse Educator
    Weblink
  • Karen Moenkhaus
    3324, SH134, English Center Director
    Weblink
  • Karen Trohkimoinen
    2254, GW402D, Payroll Specialist
    Weblink
  • Kathleen Quinn
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Kathy Chong
    2869, LH24, Computer Software Technician
    Weblink
  • Kathy Coe
    2606, MU137, Acad. Assistant, School of Fine Arts and Humanities
    Weblink
  • Kathy Nottingham
    2852, GW303E, Associate Controller
    Weblink
  • Kathy Snyder
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Katie McMillan
    2488, GW309B, Grants Coordinator
    Weblink
  • Kelly Politte
    2279, HS205, Nurse Educator
    Weblink
  • Kelsee Miller
    2895, WT102, Adult Learning Center Instructor
    Weblink
  • Kelsey Phillips
    2873, EI121, Biology Instructor
    Weblink
  • Kendall Jacobs
    2043, PS338, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Ken Kreckel
    3457, PS115, Extractive Resources Technology Instructor
    Weblink
  • Ken Lowe
    2038/2695, MA308A, Custodian
    Weblink
  • Kent Brooks
    2703, LH103A, Director, Information Technology
    Weblink
  • Kent Sundell
    2498, TM103, Geology Instructor
    Weblink
  • Kerri Mahlum
    2430, LH151C, Early Childhood Education Instructor
    Weblink
  • Kevin Lenth
    2519, PS341, Computer Science Instructor
    Weblink
  • Kevin McDermott
    2704, PS212, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Kevon Davis
    3305, TB162, Assistant Men's Basketball Coach
    Weblink
  • Kim Byrd
    2210, GW412A, Interim Vice President for Student Services
    Weblink
  • Kim Talbott
    2068, LH175F, Psychology Instructor
    Weblink
  • Kimberley Grant
    2327, HS130, Health Science Simulation Lab Assistant
    Weblink
  • Kristen Lenth
    2685, MU208, Music (Voice) Instructor
    Weblink
  • Kurt Zajic
    2027, MA308D, Grounds General Maintenance Mechanic II
    Weblink
  • Kyla Foltz
    2111, GW336, Director, Admissions Services
    Weblink
  • Kyle Melton
    2374, KT105, Theatre Instructor (Scenic Lighting/Design)
    Weblink
Return to top of page
L
  • Lance Jones
    2672, SH204, Director, Campus Security/Judicial Review
    Weblink
  • Larry Burger
    3320, KT117, Sound Design Instructor
    Weblink
  • Larry (Sissy) Goodwin
    3802, CS107, Electric Power Technology Instructor
    Weblink
  • Laura Burnett
    3399, GW408C, Community Education Specialist
    Weblink
  • Laura Driscoll
    2733, GW408G, Executive Dean, Continuing Education
    Weblink
  • Laura Lucero
    2845, GW403, Publications Coordinator
    Weblink
  • Laurie Johnstone
    2636, GW316, Scholarship and Enrollment Services Systems Coordinator
    Weblink
  • Laurie Weaver
    2587, HS105, Radiology Dept. Head
    Weblink
  • Leanne Sims
    2231, GW346, Student Success Counselor
    Weblink
  • Les Brown
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Lesley Travers
    2448, BU103A/CS117, Dean, School of Business and Industry
    Weblink
  • Leslie LeClair
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Libby Ngo
    2367, LI220, Library Specialist - Acquisitions and Cataloging
    Weblink
  • Linda Nichols
    2220, GW323, Registrar
    Weblink
  • Linda Nix
    2218, GW306D, Associate Director of Alumni Relations, CC Foundation
    Weblink
  • Linda Ryan
    2671, VA105, Art (Metals, Sculpture) Instructor
    Weblink
  • Lindsey Craig
    3025, PS132, Office Assistant, School of Science
    Weblink
  • Lisa Brown
    2047, SH102, GEAR UP Student Success Advisor
    Weblink
  • Lisa A. Goss
    2510, GW317, Veteran and Hathaway Scholarship Coordinator
    Weblink
  • Lisa Icenogle
    2372, GW403, Editor and News Coordinator
    Weblink
  • Liz Ott
    2493, BU204, Accounting Instructor
    Weblink
  • Lori Bower
    2553, TB, Fitness Center Assistant
    Weblink
  • Lori Fichman
    2241, HS222, Nurse Educator
    Weblink
  • Luba Looper
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Lupe Kerr
    2235, HS202, Academic Assistant, School of Health Science
    Weblink
  • Lynnea (Lynn) Cook
    2597, MA301, Administrative Assistant, Physical Plant
    Weblink
  • Lynn Fletcher
    2211, LH282C, Institutional Researcher
    Weblink
  • Lynnde Colling
    2232, GW415A, Vice President, Administrative Services
    Weblink
Return to top of page
   
M
  • Maggie Abbott-Wills
    2227, GW402B, Employee Benefits & Risk Specialist
    Weblink
  • Maggie McGee
    2128, WT115, Adult Learning Center Instructor
    Weblink
  • Mala Stagg
    2206, GW350, Enrollment Services Specialist
    Weblink
  • Marcus Todd
    2660, KT106, Theatre Technical Director
    Weblink
  • Marge Christiansen
    2252, HS228, Nurse Educator
    Weblink
  • Margo H. Perry
    2212, BU120, Academic Testing Center Coordinator
    Weblink
  • Marianne Madariaga
    2485, HS209, Nurse Educator
    Weblink
  • Marilee Pickering
    2675, GW402C, Payroll Specialist
    Weblink
  • Marilyn Begg
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Mark Hladik
    2738, PS104A, Learning Center Specialist - Mathematics
    Weblink
  • Mark Kuhlman
    2369, PS130, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Mark McCool
    2508, WT129C, Machine Tool Technology Instructor
    Weblink
  • Mark Mehn
    2370, PS311, Chemistry Instructor
    Weblink
  • Mark Oxley
    2414, BU108, Accounting Instructor
    Weblink
  • Mark Steinle
    2411, WT146, Construction/Welding Instructor
    Weblink
  • Marla Wonser
    2867, LH113B, Occupational Therapy Assistant Program Instructor
    Weblink
  • Marty Finch
    2595, WA103, Agriculture Instructor
    Weblink
  • Mary Kubichek
    2618, LH175H, Paralegal Instructor
    Weblink
  • Mary Lewallen
    3315, GW342, Student Success Specialist
    Weblink
  • Matthew Nickodemus
    2770, PS340, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Matt Roberts
    2594, LH11, Copy Center Operator
    Weblink
  • Matt Vega
    3091, TB136E, Assistant Women's Basketball Coach
    Weblink
  • Maya Russell
    2764, LH175A, Political Science Instructor
    Weblink
  • Megan Graham
    2539, GW116D, Electronics Technology Instructor
    Weblink
  • Megan Schafer
    2264, GW302, Accounting Assistant
    Weblink
  • Melanie Booth
    2396, LH294, English Instructor
    Weblink
  • Melissa Connely
    2017, EI119, Earth Science Instructor
    Weblink
  • Melissa Hyde
    2586, ECLC, ECLC Teacher
    Weblink
  • Melissa Litke
    2586, ECLC, ECLC Team Leader
    Weblink
  • Melissa Neff
    3112, LH113D, Occupational Therapy Assistant Program Instructor
    Weblink
  • Melissa Stahley-Cummings
    2349, LH282B, Director of Assessment
    Weblink
  • Melody Dugan
    2230, WT124, Adult Learning Center Office Assistant
    Weblink
  • Michael Deal
    2486, LH298F, Distance Education Technical Coordinator
    Weblink
  • Mike Keogh
    2697, VA125, Art (Photography) Instructor
    Weblink
  • Mike Malone
    3124, EI118, Process Control Technology Instructor
    Weblink
  • Mike McLemore
    2009, WT108, Media Technician
    Weblink
  • Mike Moline
    2259, TB161, Physical Education Instructor
    Weblink
  • Mike Olson
    2509, VA111, Art (Ceramics) Instructor
    Weblink
  • Mike Sawyer
    2492, MA301A, Facilities Operations Director
    Weblink
  • Mike Svensen
    2038/2695, MA308, Custodial Crew Leader
    Weblink
  • Michelle DeSalvo
    2623, LI216, Librarian
    Weblink
  • Michelle Higgins
    2358, GW402A, Human Resources Specialist
    Weblink
  • Mindy Carlisle
    2491, GW349B, Admissions Representative
    Weblink
  • Mitchel (Miko) Millan
    3017, PS330, Chemistry Instructor
    Weblink
  • Morgan Lewandowski
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
Return to top of page
N
  • Nancy Madura
    2507, VA115, Art (Commercial) Instructor
    Weblink
  • Nancy Stevenson
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Nathan Baker
    2538, FA203, Music Theory Coordinator
    Weblink
  • Nicholas Whipps
    2638, UU404, Student Activities Coordinator
    Weblink
  • Nick DeSalvo
    2504, PS127, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Nita Romero
    2499, GW325, Associate Registrar - Graduation Duties
    Weblink
  • Nubia Arana
    2282, HS106, Nurse Educator
    Weblink
Return to top of page
O  
Return to top of page
P
  • Pamela Honken
    3212, GW321, Student Records Specialist
    Weblink
  • Pam Jones
    2639, BU126, Center for Excellence Training Coordinator
    Weblink
  • Pat Allen
    2695, MA301A, Suervisor of Custodial Services
    Weblink
  • Patrick Amelotte
    2729, LH177, English Instructor
    Weblink
  • Patrick Perry
    2245, MA102, Campus Services I
    Weblink
  • Patti Legler
    2277, HS207, Nurse Educator
    Weblink
  • Patti Wood Finkle
    3026, TM104, Acting Director of Museums
    Weblink
  • Paul Brutsman
    2529, GW116I, Drafting and Design Technology Instructor
    Weblink
  • Paul Christman
    2633, GW311A, Director of Purchasing
    Weblink
  • Paul Francis
    2554, MA308D, Grounds Maintenance I
    Weblink
  • Paul Marquard
    2250, PS210, Physics/Engineering Instructor
    Weblink
  • Paula Epperson
    2207, GW350, Enrollment Services Specialist
    Weblink
  • Paulann Doane
    2684, GW306C, Executive Director of College Foundation
    Weblink
  • Peggy Candelaria
    2394, UU402, Admin. Assistant, Student Life
    Weblink
  • Pete Van Houten
    2375, LH151B, Communication Instructor
    Weblink
Return to top of page
Q
Return to top of page
R
  • Rachel Chadderdon
    3041, HS131, Health Science Simulation Project Manager
    Weblink
  • Rachel Wright
    2494, BU103, Academic Assistant - School of Business and Industry
    Weblink
  • Randal (Randy) Waldron
    2386, CS118, Automotive Instructor
    Weblink
  • Ray Pacheco
    2842, SH103, GEAR UP Regional Director
    Weblink
  • Rebecca (Becky) Burton
    2089, GW350A, Student Success Center Office Assistant
    Weblink
  • Rebekah (Becky) Wise
    2256, GW306, Executive Assistant, Foundation
    Weblink
  • Renee Griffith
    2426, LH151D, Education Instructor
    Weblink
  • Renee Hardy
    2513, PS132A, Academic Assistant - School of Science
    Weblink
  • Richard (Rich) Fujita
    3088, GW403A, Director of Public Relations
    Weblink
  • Richard (Dick) Burnett
    3066, CS119, Power Technology Instructor
    Weblink
  • Richard (Rich) Burk
    2228, KT103, Theatre Instructor
    Weblink
  • Rick Burgin
    2664, WT123, Adult Learning Center Instructor
    Weblink
  • Rick Johnson
    2718, HS118A, Clinical Educ. Coord.-Radiography
    Weblink
  • Robbi Marvel
    2523, BU404C, Flex Lab Instructor
    Weblink
  • Robert (Bob) Kelly
    2245, MA102, Campus Services I
    Weblink
  • Robert Taylor
    3335, MA305, HVAC Technician
    Weblink
  • Robin Johnson
    2360, MA308A, Supervisor, Buildings/Maintenance & Operations
    Weblink
  • Robyn Landen
    2362, GW303F, Director of Financial Services/Controller
    Weblink
  • Rodney Oster
    3336, MA305, Plumber, Licensed Master
    Weblink
  • Ron Coulter
    2532, MU204, Music Instructor (Percussion)
    Weblink
  • Ronald Rennich
    2048, MA102, Campus Services Crew Leader
    Weblink
  • Russ Christiansen
    2693, LH188, Paramedic Program Director
    Weblink
  • Russell Hawley
    2890, TM108, Tate Museum Education Specialist
    Weblink
Return to top of page
S
  • Sandy Hanify
    2265, GW414, Facilities and Partnerships Coordinator
    Weblink
  • Sara Whited
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Sarah Colvert
    2385, SH135, English Instructor
    Weblink
  • Sarah Schneider
    3847, GW408E, Workforce Training Specialist
    Weblink
  • Sarah Tooker
    2364, GW303C, Accountant
    Weblink
  • Sarah Trottier
    2586, ECLC, ECLC Teacher
    Weblink
  • Scott Johnson
    2001, LS208, Anatomy and Physiology Instructor
    Weblink
  • Scott Miller
    2010, GW402F, Assistant HR Director
    Weblink
  • Scott Nolan
    2506, BU110, General Business Instructor
    Weblink
  • Scott Perry
    2554, MA308C, Supervisor Grounds Maintenance
    Weblink
  • Shari Greiner
    2049, GW349A, Admissions Representative
    Weblink
  • Sharyn Polley
    LS, Biology Instructor
    Weblink
  • Shawn Powell
    2550, LH166C, Dean of the School of Social & Behavioral Sciences
    Weblink
  • Shelly Norvell
    2315, LH9, Administrative Assistant, Information Technology
    Weblink
  • Shereen Matheson
    2229, GW407, Executive Assistant to Vice President for Academic Affairs
    Weblink
  • Sheri Roumell
    3033, LH103A, Director, Pharmacy Technology
    Weblink
  • Sissy Goodwin
    3802, CS107, Electric Power Technology Instructor
    Weblink
  • Stephanie Marker
    2904, SH102, Student Success Advisor, GEAR UP
    Weblink
  • Steve Armijo
    2719, MA204D, Diesel, Auto Mechanics Crew Leader
    Weblink
  • Steve Dobby
    2676, BU206, Business and Finance Instructor
    Weblink
  • Steve Padilla
    2038/2695, MA308, Custodial Worker/Fitness Ctr. Maintenance
    Weblink
  • Sue Sigler
    3040, WT115, Adult Learning Center Instructor
    Weblink
  • Susan Anderson
    3113, EI113, Program Coordinator, Casper Mountain Science School
    Weblink
Return to top of page
T
  • Tammy Bolinger
    2038/2695, MA308, Custodian
    Weblink
  • Tammy Frankland
    2495, HS202A, Dean, School of Health Science
    Weblink
  • Tanis Lovercheck-Saunders
    2348, LH175D, History Instructor
    Weblink
  • Tanya Peterson
    2354, GW334, Enrollment Services Specialist
    Weblink
  • Tara Goltermann
    2586, ECLC, ECLC Toddler Teacher
    Weblink
  • Teresa Bogucki
    2679, LH282, Educational Resources Specialist
    Weblink
  • Teresa Millan
    3882, LH298G, Digital Learning Specialist
    Weblink
  • Teresa Stricklin
    2615, PS342, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Teresa Wallace
  • 2621, UU215, Director of Counseling
    Weblink
  • Terri House
    2691, GW303D, Assistant Director of Financial Services
    Weblink
  • Terry Rasmussen
    2480, PS336, English Instructor
    Weblink
  • Terry Rogers
    2648, KT144, Communications Instructor/Forensics Coach
    Weblink
  • Thomas (Thom) DeVoogd
    2226, LH151E, Education Instructor
    Weblink
  • Tim Wright
    2706, GW407B, Vice President for Academic Affairs
    Weblink
  • Tiptida Telck
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Todd Jones
    Agriculture Instructor
    Weblink
  • Todd Wykert
    2555, WT109, Director of Media Services
    Weblink
  • Tom Clifford
    2687, LS207, Biology Instructor
    Weblink
  • Tom Parker
    2262, WA104, Ag Instructor/Rodeo Coach
    Weblink
  • Tom Popilek
    3297, MA302A, HVAC Technician
    Weblink
  • Tom Schellberg
    2454, LH175G, Economics Instructor
    Weblink
  • Tonya Clemens
    2458, GW334D, Enrollment Services Specialist
    Weblink
  • Tracey Hollister
    2545, PS129, Mathematics Instructor
    Weblink
  • Tracie Pyle
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Tracy Hasely
    2263, UU211, Director, Student Health Services
    Weblink
  • Tracy Suhr
    2619, HS103, Nurse Educator
    Weblink
  • Trevor Mahlum
    2133, LH132F, Dean of Educational Resources
    Weblink
Return to top of page
U  
Return to top of page
V
  • Valerie Innella Maiers
    2060, VA128, Art History Instructor
    Weblink
  • Vicki Pollock
    2097, GW408A, Lifelong Learning Specialist (OLLI)
    Weblink
  • Vickie Weber
    2244, GW302C, Accounting Specialist
    Weblink
  • Vikki Stoner
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • Vince Crolla
    2680, LI202B, Western History Center Archivist
    Weblink
  • Vince Edmondson
    2715, MA202, Painter
    Weblink
Return to top of page
W
  • Walter (Walt) Nolte
    2548, GW307B, President
    Weblink
  • Wesley (Wes) Bertagnole
    2392, GW339, Student Success Counselor
    Weblink
  • Will Robinson
    2359, LS206, Biology Instructor
    Weblink
  • William (Bill) Hout
    2715, MA202A, Carpenter II
    Weblink
  • William (Bill) Jensen
    2038/2695, MA308, Custodial Worker
    Weblink
  • William Conte Jr.
    3117, KT104, Theatre Instructor
    Weblink
  • William (Bill) Landen
    2667, GW412B, Assoc. V.P. for Student Services/Athletic Director
    Weblink
  • William (Bill) Mixer
    2670, EI108, Environmental Training Instructor
    Weblink
Return to top of page
X
Return to top of page
Y
Return to top of page
Z

 

Return to top of page

| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

A
  • Anderson, Marjorie
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
Return to top of page
B
  • Barnes, Robert
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Bay, Dennis
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Becker, John
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Beckstead, Todd
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Bertagnole, Wesley
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Biliter, Mary
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Bohman, William
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Bohren, Dale
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Brown, Tammy
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
Return to top of page
C
  • Chamberlain, Leon
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Corvera, Anna
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Coughenour, Sheri
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Coursen, Daniel
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Crossen, Rosanne
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
Return to top of page
D
  • Daley, Amy
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • D'Aoust, Renee
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Davis, Katherine (Verline)
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Davis, Kevon
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • DePaolo, Gary
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Deponzi, Paul
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Dibble, Misty
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Doxtater, Jed
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Dunbar, Christine
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
Return to top of page
E
  • Erickson, Bradley
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
Return to top of page
F
  • Fehringer, Mike
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Ferrell, William
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Fox, James
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Frankland, Tammy
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
Return to top of page
G
  • Gray, Andrea
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Groce, Nohora
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Gunderson, James
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Gunnare, Dwight
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
Return to top of page
H
  • Hamman, Jane Ann
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Harris, Stephanie
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Harshman, Jennifer
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Harshman, Mark
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Hayden, Patricia
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Hedlund, Ryan
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Henderson, Jennifer
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Hibschweiler, Neal
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Hladik, Mark
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Hoyt, Janet
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
Return to top of page
I
Return to top of page
J
  • Jackett, Dean
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Jackson, Deyonne
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Jensen, Michael
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Johnson, Lisa
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Jones, Lance
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Jones, Pam
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
Return to top of page
K
  • Kempf, Patricia L.
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • King, Ken
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
Return to top of page
L
  • LaPlatney, Dan C.
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Lundahl, David
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
Return to top of page
M
  • Mailloux, Sarah
    Educational Resources
    Library
    268-2269
  • McCutcheon, Karen Sue
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • McDill, Kerri
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • McIntire, Donna
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • McNamee, Sarah
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Milek, James
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Mitchell, Shannon
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Mixer, William III
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Moffatt, Janice
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Moore, Lynn
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
Return to top of page
N
  • Nelson, Gerald
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Nelson, Susan
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Nolan, Maria
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
Return to top of page
O
  • Olsen, Ryan
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Orr, Julian
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Owens, Ryan
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
Return to top of page
P
  • Patterson, Julie
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Payne, Tally
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Perez, April
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Powell, Shawn
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
Return to top of page
Q
Return to top of page
R
  • Ramsey, Corey
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Roberts, Alicia
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Robinson, Heather
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Root, Tiffany
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Rush, Micah
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Ryan, Peter
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
Return to top of page
S
  • Salveggio, Eric
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Santistevan, Karol
    Health Science
    Lupe Kerr
    268-2235
  • Schenfisch, Gail
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Scott, Robert (Todd)
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Shanklin, Garth
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Sierra, Elizabeth
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Sims, Leanne
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Smith, Barry
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Smith, Elizabeth
    Science
    Renee Hardy
    268-2513
  • Sonesen, Donna
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Stedillie, Ebba
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Swearingen, India
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
Return to top of page
T
  • Thornton, Delores
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Travers, Lesley
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Turner, Richard
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Turner, Veronica (Roni)
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
Return to top of page
U  
Return to top of page
V
  • Veauthier, Bridget L.
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
Return to top of page
W
  • Wadlington, Albina
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Whitlatch, Mary Fair
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Whitten, Lydia
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Williams, Beverly (Taheri)
    Social & Behavioral Science
    Crystal Sosalla
    268-2368
  • Williams, Emil
    Business & Industry
    Rachel Wright
    268-2494
  • Wimmer, Maria
    Fine Arts & Humanities
    Kathy Coe
    268-2606
  • Wonser, Scott N.
    Social & Behavioral Sciences
    Crystal Sosalla
    268-2368
Return to top of page
X
Return to top of page
Y
Return to top of page
Z

 

Return to top of page

| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

A  
Return to top of page
B
  • Brown-Wirth, Lori
    2871, UU430, Upward Bound Project Coordinator
Return to top of page
C
  • Christman, Susan
    2003, UU338, Lecturer, Nursing
  • Cutts, Bethany
    2029, UU434, Assistant Lecturer, Social Work
Return to top of page
D

 

Return to top of page
E  
Return to top of page
F
  • Forrester, Jennifer
    2274, UU331, Assistant Professor, Elementary Education and Educational Studies
Return to top of page
G
  • Grenfell, Rosalind
    2398, UU451, Manager, Student Advising
Return to top of page
H
  • Hager, Susie
    2431, UU337, Associate Lecturer, RN/BSN Program Coordinator
  • Han, Keonghee "Tao"
    2056, UU334, Assistant Professor, Elementary Education
  • Hanshaw, Tammi
    3756, UU442, Coordinator, Area Public Relations
Return to top of page
I  
Return to top of page
J
  • Johnson, Adam
    2433, UU443, Field Engineer/Field Agent, Manufacturing Works
  • Jones, Clark
    2439, UU331, Video Teleconference Operator/Office Assistant
Return to top of page
K
  • Kambutu, John
    2584, UU332, Associate Professor, Educational Studies
  • Katzmann, Jason
    2583, UU330, Assistant Professor, Secondary Education
  • Kuznetsova, Maria
    2405, UU433, Assistant Professor, Psychology
Return to top of page
L
  • Lanier, Hayley
    2075, LS106, Assistant Professor, Zoology/Physiology
  • Li, Li
    2418, UU426, Assistant Professor, Communication
  • Lindahl, Mike
    3030, UU449, Building Manager
  • Logue, Jim
    2081, UU439, Computer Support Specialist, Sr.
Return to top of page
M
  • Motriuk-Smith, Dagmara (Mara)
    2542, LS105, Assistant Lecturer, Zoology
Return to top of page
N
  • Nemetz, Deborah (Debi)
    2438, UU339, Assistant Lecturer, Nursing
  • Nganga, Lydiah
    3042, UU333, Assistant Professor, Elementary Education
  • NItz, Laurie
    2437, UU435A, Office Assistant Sr.
Return to top of page
O  
Return to top of page
P
  • Patton, Marcia
    2435, UU335, Partner Schools Facilitator
  • Perrotti, Lana
    2222, UU454, Office Associate Sr.
  • Pickett, Brent
    3563, UU427, Professor, Political Science
Return to top of page
Q
Return to top of page
R
  • Reddick, Angela
    2412, UU450, Office Associate Sr.
  • Richardson, Bruce
    2393, UU427, Senior Lecturer, English
Return to top of page
S
  • Seville, Scott
    2543, UU438, Associate Dean, Outreach School; Interim Director, UW-Casper; Assoc. Professor, Zoology/Physiology
  • Stone, Shane
    2930, UU336, Assistant Lecturer, Criminal Justice
Return to top of page
T
  • Teule, Florence
    2710, LS313, Assistant Lecturer, Zoology/Physiology
  • Thompson, Rod
    2406, EI111, Assistant Lecturer, Secondary Education
Return to top of page
U  
Return to top of page
V
  • Velzke, Kari
    2572, UU431, Assistant Lecturer, Social Work
Return to top of page
W
  • Wasilik, Oksana
    3090, UU441, Instructional Technology Education Specialist
  • Woodward, Renee
    2400, UU436, Manager, UW/CC Programs
Return to top of page
X
Return to top of page
Y
Return to top of page
Z
  • Zibrak, Arielle
    3071, UU447, Assistant Professor, English
Return to top of page
Navigate our site
Home Page Contact Us Policies Mission/Vision/Values/Goals A to Z Index Return to the previous page. CC Top 25 Home Page A to Z Index Events Search our site Find Faculty/Staff/Administration @ Casper College New Media @ Casper College